Erten Elektronik
Erten Elektronik
PROF. DR. SEDAT CERECİ’NİN HATAY DEPREMİ BELGESELİ AMERİKA’DA

PROF. DR. SEDAT CERECİ’NİN HATAY DEPREMİ BELGESELİ AMERİKA’DA

ABONE OL
6 Ağustos 2023 14:05
PROF. DR. SEDAT CERECİ’NİN HATAY DEPREMİ BELGESELİ AMERİKA’DA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Hatay depremi konulu belgeseli, 5 Ekim tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New Yok kentinde Silent City Film Festival adlı etkinlikte gösterilecek.

Hatay Hayat Ağacı Derneği, Necla Daloğlu, Hataylı Gazeteciler Talip Köleoğlu, Murat Mutlu, Mehmet Gürkan, Mithat Öztürk, Cemil Yıldız ve Hataylı depremzedelerin katkılarıyla hazırlanan belgeselde, Hatay’ın deprem öncesi görüntülerinin yanı sıra depremden hemen sonraki görüntüler ve depremzedelerin depremde yaşadıklarının yer aldığı belirtildi. New York  Old Taughannock Boulevard Ithaca’da düzenlenen festivalde gösterilecek sayılı Türk filmlerinden biri olan belgeselin, en ilgi çekici çalışmalardan biri olduğu belirtildi. En büyük yıkıma Hatay’da neden olan 6 Şubat tarihli, 7.8 şiddetindeki depremi Hatay’da yaşayan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, depremin dehşet verici görüntüleriyle beraber depremzedelerin yaşadıklarını da birlikte kurgulayarak belgesele dönüştürdüğü öğrenildi. Hatay depreminin gün ve saatini bildiren “6 Şubat 04:17” adını taşıyan belgeselde, depremin şiddetini dehşetli biçimde yaşayan depremzedelerin deprem anını yeniden yaşadıkları anlatımların da yer aldığı belirtildi.

CERECİ’NİN BELGESELLERİ 70’TEN FAZLA ÜLKEDE GÖSTERİME GİRDİ

Etnik kültürler, yöresel gelenekler ve kültür varlıkları konularında 30dan fazla belgesel çeken Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Hatay konulu 5. belgeseli olan çalışmada, Hataylı gazetecilerin çektiği ürpertici deprem görüntülerinin de yer aldığı açıklandı. Önceki yıllarda Hatay’ın inanç çeşitliliğini konu edinen “İnsanları İnsanlığa Çağıranlar”, Hatay’ın yöresel yemeği aşuru anlatan “Birin Aşı”, Hatay’ın mutfak kültürünü konu edinen “Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı”, Hatay’ın sözlü kültür geleneği haahaları konu edinen “Hatay Haahaları” adlı belgeselleri çeken Prof. Cereci’nin, depremde büyük hasar gören Hatay’ın kültürel varlığını belgeleyerek geleceğe aktardığı bildirildi. Türkçenin dışında Almanca ve İngilizce yayınlar yapan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, belgesellerinin 70ten fazla ülkedeki festivallerde gösterildiği öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli