Altan: Engelleri aşmak inanç meselesidir

Altan: Engelleri aşmak inanç meselesidir

ABONE OL
2 Ocak 2022 15:44
Altan: Engelleri aşmak inanç meselesidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Payas Fenilketonuri (PKU) kalıtsal metabolik hastalığa dikkat çekmek için tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinde etkinlik düzenlendi.

   
Payas Belediyesi ve Anadolu Fenilketonüri Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinlikte PKU’lu hastalar aileleri ile birlikte kendileri için özel olarak hazırlanan gıdalar eşliğinde tarihi ecdat mekanda programa katılan Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ile birlikte keyifli anlar yaşadılar.
GÜR: BAŞKAN ALTAN VE BELEDİYE ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDERİZ
Anadolu Fenilketonüri derneği başkanı Handan Gür; Fenilketonüri (PKU) hem anne hem de babadan genler yoluyla geçen kalıtsal bir amino asit metabolizma bozukluğudur. Karaciğerdeki bir enzimin eksik çalışması ya da hiç çalışmamasından kaynaklı bir hastalık ve yaşam boyu ağır diyetle yaşamasını gerekmekte. Bu ağır diyette ise et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tahıllar ve bakliyatlar yasaktır. Meyve ve sebze ise kısıtlı serbesttir. Bizler, PKU hastaları için özel hazırlanan gıdalar ile beslenmek durumundayız. Ancak bu gıdaların büyük bölümü yurt dışından temin edilmektedir. Bu gıdalara ulaşabilmemiz bizleri zorlayabilmekte. etkinliğin düzenlenmesinde katkı sağlayan Belediye Başkanı Bekir Altan’a ve çalışanlarına teşekkür ederiz” dedi.


ALTAN: FENİLKETONÜRİ’NİN FARKINDAYIZ
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ise her birey bizim değerlidir. Bu çocuklarımızda onlardan bir tanesi, bu çocuklarımızın diğer çocuklarımızdan fiziki anlamda bir farklılıkları yok. Bizlerin bu çocuklarımıza dikkat çekmeye çalışmamızın sebebi çok fazla istekleri yok. Bu çocuklarımız sadece toplum tarafından bilinsinler, anılsınlar, kabul edilsinler bunun yanında da sadece gıda maddesinde olan farklılıkları için, bizler nasıl istediğimiz yerlerden yiyeceğimize temin ettiğimiz gibi bu çocuklarımız ve aileleri de bunları istiyorlar. Çünkü bu çocuklarımızın doğumundan itibaren ihtiyaç duydukları gıdaların ham maddesi ithal olarak gelmekte bizlerde bu gıdalara erişimde zorluk çeken bireylerimizin o gıdalara ulaşmasının önündeki engellerin kaldırılması için gerekli kanuni yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi için hükümet yetkililerimize sesleniyoruz. Belediye olarak Fenilketonüri’nin farkındayız ve imkanlarımız dahilinde gerekli destekleri vermeyi sürdüreceğiz” dedi.


Program sonunda belediye tarafından PKU hastaları için hazırlanan gıda maddeleri dernek üyesi çocuklara ve ailelerine teslim edildi.

En az 10 karakter gerekli