ATSO ile Hatay'ın ürünleri değerleniyor

ATSO ile Hatay'ın ürünleri değerleniyor

ABONE OL
22 Ocak 2021 16:05
ATSO ile Hatay'ın ürünleri değerleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATSO ile Hatay’ın ürünleri değerleniyor
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay’ın yerel ürünlerinin coğrafi işaret kazanması konusunda girişimlerini sürdürüyor. Bu anlamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yaptığı son açıklamaya göre ATSO, bu alanda tescil açısından Türkiye genelinde 5., başvuru açısından da 3. sırada yer alarak Hatay adına önemli bir başarıya imza attı.

Coğrafi işaretlerin yüzde 40’ında oda ve borsaların adı var

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile oda-borsalar coğrafi işaret konusuna sahip çıktı. 2020 yılı itibariyle; Türkiye’de 627 coğrafi işaret koruma altına alındı. Bunların 261’i oda ve borsalar tarafından tescil ettirildi. Tescilde ilk 4 il; Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir, Kastamonu oldu. Yine 675 coğrafi işaretli ürün tescili başvurusunun 236’sı oda-borsalarca gerçekleştirildi. Başvuruda ilk 4 il ise; Diyarbakır, Konya, Gaziantep ve Ankara olarak sıralandı.​
TOBB, coğrafi işaretlerin AB tescili için oda-borsalara kılavuz hazırladı
TOBB, oda ve borsaların Avrupa Birliği nezdindeki coğrafi işaret başvurularında onlara rehberlik etmesi amacıyla “Oda ve Borsalar İçin Coğrafi İşaretler Kılavuzu”nu hazırlayarak 81 il ile paylaştı. Kılavuzda; yerel ve özel ürünlerin her geçen gün tüketiciler tarafından daha çok tercih edildiğine işaret edilerek, bu noktada coğrafi işaretlerin, ulusal ve küresel piyasalarda kazanç getiren en değerli araç ve hazine olduğuna dikkat çekildi. Bu yolda oda ve borsaların atacağı her adımın çok kıymetli olduğuna vurgu yapıldı. TOBB yetkilileri, Brüksel Temsilciliği ile birlikte; oda ve borsalara tescil ve sonraki süreçlerde destek olmaya devam edeceklerini dile getirdiler.
-AB’de 5 ürün tescil aldı
Avrupa Birliği’nde Türkiye’nin 5 coğrafi işareti tescilli durumda. Bunlar; Antep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı, Aydın Kestanesi ve Milas Zeytinyağı. Bayramiç Beyazı ve Taşköprü Sarımsağı ise tescil öncesi son aşamaya geçmiş durumda. 16 coğrafi işaret içinse Avrupa Birliği’nde değerlendirme süreci devam ediyor. Bu ürünler ise; Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Antakya Künefesi, Antep Lahmacunu, Antep Fıstığı, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Gemlik Zeytini, Giresun Tombul Fındığı, Kayseri Mantısı, Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Maraş Tarhanası, Maraş Çöreği, Milas Yağlı Zeytini, Çağlayancerit Cevizi, İnegöl Köftesi.
365 ODA/BORSA ARASINDAN İLK 3’TE YER ALDI

ATSO tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 2020 yılında ülkemizde alınan coğrafi işaretli ürünler sıralamada Odamız⤵️365 Oda/Borsa arasından tescil sayısı bakımından 5, başvuru sayısı bakımından ise 3. olmuştur.

En az 10 karakter gerekli