Erten Elektronik
Erten Elektronik
KUDÜS, FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR

KUDÜS, FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR

ABONE OL
11 Mayıs 2021 13:48
KUDÜS, FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kudüs şehri, dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Kutsal yerleri barındıran Kudüs, tarih boyunca defalarca savaşa sahne olmuştur. Hatta bu savaşların bazılarında şehrin büyük bir kısmı yıkılmış ve daha sonra tekrardan inşa edilmiştir. Kudüs, Filistin’in başkentiyken İsrail’de kendi başkenti olarak Kudüs’ü ilan etmeye devam etmesine bir anlam veremez olduk. Uluslar arası toplumlarında Kudüs’ü , Filistin’in başkenti olarak tanımlaması gerekirken Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanımlaması da bir o kadar üzücü.
‘’KUDÜS BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’’
Müslümanlar için üç kutsal şehir vardır. Bunlar Mekke, Medine ve Kudüs’dür. Hz. Peygamber; “Ziyaretler ancak üç mekâna yapılır. Mekke’deki Mescidu’l-Haram’a, Medine’deki benim bu mescidime ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya.” buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (sav)’ın cariyesi Meymune (ra): “Ey Resulullah! Bize Mescidi Aksa hakkındaki hükmün ne olduğunu bildir” dedi. Resulullah (sav) da şöyle buyurdu: “Oraya (Mescidi Aksa’ya) gidin ve içinde namaz kılın.” -Hadisin ravisi dedi ki: “O zaman burası Daru’l-Harb’di (yani Müslüman olmayanların hakimiyeti altındaydı).”- (Resulullah (sav) sözlerine daha sonra şöyle devam etti): “Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin.” (Ebu Davud, Kitabu’s-Salat, 14) İslam alimlerine göre burada belirtilen zeytinyağı bir semboldür. Peygamber Efendimiz (sav) tarafından Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya önem verilmesi tavsiye edilmiştir. Nitekim bu tavsiye doğrultusunda Hz. Ömer, Hicretin 14. yılında miladi takvime göre 636 yılında İslâm ordularını Suriye, Irak, Filistin ve Misir cephesinde Yezid b. Ebu Süfyan, Ubeyde b. Cerrah ve Allah’ın kılıcı Halid b. Velid (ra) komutasında göndermiştir. Bu ordular Allah’ın izniyle zaferden zafere koşmuşlar ve nihayet Kudüs’de bu seferler sonucunda Hz. Ömer’in de Kudüs topraklarına ayak basması ve gayrimüslimlere eman vermesiyle üçüncü haremimiz olan Mescid-i Aksa bölgesi de artık Müslümanların eline geçmiştir.
‘’MESCİD-İ AKSA İLK KIBLEMİZ’’
Peygamber Efendimiz (sav)’e Kuran-i Kerim tebliğ edilmeye başladığında, en önemli ibadetlerimizden biri olan namaz Mescid-i Aksa’ya dönülerek kılınmıştır. İlk kıblemizin Mescid-i Aksa’nın Kudüs şehrinde bulunması, bu şehrin tüm Müslümanlar olarak kutsallığını açıkça ifade eder.
‘’İSRA VE MİRAÇ HADİSESİ’’
Peygamber Efendimiz (sav)’in Medine’ye hicretinden bir buçuk sene önce Recep ayının 27. Gecesi en büyük mucizelerden biri olan İsra ve Miraç hadisesi gerçekleşmiştir. “Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haramdan alıp, çevresini mübârek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” Recep ayının 27. gecesi Cebrail (as), Peygamber Efendimiz (sav)’i Mekke’den alıp, Burak adlı bir binek ile Mescid-i Aksa’ya götürdü. Oradan da Cenab-ı Hakkın kudretine delalet edilen ayet ve bazı alametler birer birer gösterildi ve semaya çıkarıldı. Semaya çıkarılırken birçok peygamber ile görüştürüldü. Daha sonra Peygamber Efendimiz (sav), rabbinin kelamını işitme şerefine erişti ve aynı gece içerisinde tekrardan Mekke’deki hanelerine geri götürüldü.
‘’PEYGAMBERLER ŞEHRİ’’
Kudüs, onlarca peygambere ev sahipliği yapmış bir şehir olmasıyla da İslamiyette her zaman ayrı bir yere sahiptir. Hz. Adem (as)’dan başlayarak sonraki bütün peygamberlerin ortak dini tevhittir. Nitekim Cenab-ı Hak bütün peygamberlere aynı gerçeği tebliğ ettiğini buyurmuşlardır. “Sana söylenen senden önceki peygamberlere söylenmiş olandan başka bir şey değildir.” (Fussilet, 41/43)
‘’KUDÜS’DEKİ İSLAMİ ESERLER’’
Hz. Ömer’in görevlendirdiği İslam ordularının Kudüs’ü fethinden sonra şehir birçok eserle zenginleştirilmiştir. Emeviler, Abbasiler, Eyyübiler, Memlüklüler ve Osmanlılar’ın hakimiyetinde olan Kudüs yüzlerce İslami eserlerle donatılmıştır. Özellikle şu an halen var olan birçok Osmanlı eseri ihtişamıyla Kudüs’ün İslam şehri olduğunu göstermektedir. Ayrıca bugüne kadar ayakta kalan eserlerin birçoğunun restore edilmesi gerekmektedir. Fakat işgalci Siyonist İsrailliler tarafından bu onarımlar engellenerek tamamen yıkılmaya terk edilmektedir. Kudüs gibi Müslümanların en kutsal üçüncü şehri olan bir yerin işgal altında olması ve orada bulunan Müslümanlara zulüm edilmesi Suudi Arabistan başta olmak üzere İslam aleminin büyük bir ayıbıdır. Tarihte zaman zaman Haçlı ve Yahudi işgal girişimleri olmuşsa da, bu girişimler kısa süreli olmuş ve Müslümanlar bu kutsal şehri tekrar tekrar fethedip kurtarmışlardır. İnanıyoruz ki bu kutsal şehir yeniden fethedilip kurtarılacaktır. 638 yılından 1099 yılına kadar Müslümanların elinde olan Kudüs, 1099 yılında Haçlı orduları tarafından işgal edilmiş ve 88 yıl sonra Selahattin Eyyübi tarafından Kudüs tekrar Müslümanların hakimiyetine geçmiş ve 1917 yılına kadar da Müslümanların hakimiyetinde kalmıştır ve bu kutsal şehre büyük eserler bağışlamışlardır. En büyük arzumuz ecdadımızın ve Kudüs’e hizmet eden diğer tüm İslam devletlerinin olduğu gibi bugünün İslam devletlerinin de direniş hareketlerine güç kazandırması maddi ve manevi desteklerini esirgememesi gerekmektedir. Kudüs’ün hakimiyetinin şanına yakışır bir şekilde Allah’ın razı olduğu kulların eline geçmesi gerekmektedir. İnancımız odur ki birgün mutlaka işgal altındaki Kudüs toprakları kurtarılacaktır. Bu kutsal topraklar eskiden olduğu gibi şanına ve şöhretine tekrardan kavuşacaktır.

En az 10 karakter gerekli