50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı

50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı

ABONE OL
3 Haziran 2021 12:44
50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kovid-19 salgınıyla mücadelede, toplumsal bağışıklamada ikinci aşamanın son basamağı kapsamında 50 yaş ve üzerindekiler aşılanıyor. Türkiye, aşılama takviminde 50 yaş ve üzerindekileri de aşılamaya başladı.

BİR SONRAKİ AŞAMA 40-49 YAŞ ARALIĞI

Kovid-19 aşılama süreci, Sağlık Bakanlığı’nca Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleriyle oluşturulan takvim doğrultusunda sürdürülüyor. Takvim doğrultusunda, 50 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasıyla ikinci aşama tamamlanacak ve üçüncü aşamaya geçilecek. Aşılama takvimine göre, üçüncü aşamanın ilk basamağı 40-49 yaş grubundakilerin aşılanmasıyla başlayacak ve 18-29 yaşlarındakilere aşı hakkının tanımlanmasıyla tamamlanacak. Dördüncü aşama kapsamında da sırası geldiği halde aşı yaptırmayan kişiler aşılanacak.

KOVİD-19 AŞI RANDEVULARI NASIL ALINIYOR

Vatandaşlar, Kovid-19 aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek öğrenebilecek. Aşı olacak grup arasında yer alan kişiler randevu işlemi için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasına yönlendirilecek, vatandaş, tarihi geldiğinde randevu aldığı sağlık kuruluşuna gidecek. Aşıyı uygulayan sağlık personeli vatandaşın ikinci doz aşısını hangi tarihler arasında yaptırabileceğini belirleyecek. Aşı uygulaması için vatandaşlar MHRS, e-Nabız hesabı veya Alo 182 üzerinden randevu alabilecek.

En az 10 karakter gerekli