Hambolat: Tansiyonunu kontrol altına al, daha uzun yaşa

Hambolat: Tansiyonunu kontrol altına al, daha uzun yaşa

ABONE OL
17 Mayıs 2021 12:31
Hambolat: Tansiyonunu kontrol altına al, daha uzun yaşa
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, vatandaşlara bilgilendirmelerde bulundu. Dr. Hambolat, mesajında, “17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında her yıl düzenli olarak toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve bir tema belirlenmektedir. Bu yılın teması da “Tansiyonunu Kontrol Altına Al Daha Uzun Yaşa”dır. Bu amaçla hipertansiyon konusunda kısa bir bilgilendirme yapmak ve toplumda farkındalık yaratmak istiyoruz.

HİPERTANSİYON NEDİR?

Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır.

HİPERTANSİYONUN EN SIK RASTLANAN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır.

HİPERTANSİYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.

HİPERTANSİYON HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR Mİ?

EVET! Yetişkin bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz.

HİPERTANSİYON NEDEN TEHLİKELİDİR?

Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.

HİPERTANSİYONUN GELİŞİMİ NASIL ÖNLENEBİLİR?    

Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

HİPERTANSİF BİREYLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR?

Tütün ve alkol kullanımından vazgeçmeli, Sağlıklı beslenmeli, Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli, Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı, Tuz kullanımını azaltmalı, Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli, İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı, Kan basıncını düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır. Sağlıklı günler dilerim” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli