Hatay’da tarihe yolculuk: Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı

Hatay’da tarihe yolculuk: Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı

ABONE OL
7 Haziran 2021 09:07
Hatay’da tarihe yolculuk: Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay‘ın Samandağ ilçesinde, Sarp kayaların yamacında ziyaretçileri tarihi yolculuğa çıkaran Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı’nın turizme kazandırılması isteniyor.
İlçeye bağlı Kapısuyu Mahallesinde yeşillikler içerisinde oluşturulan yürüyüş yolunun takip edilmesiyle ulaşılan Aşık-Maşuk Kehanet Ocağına yaklaşık 30 basamaklı bir merdivenle çıkılıyor.
Mahalle sakinlerden Memet Yüksel, 50 yıldır Kapısuyu Mahallesinde oturduğunu belirterek, “Çocukluğumuz buralarda geçti. Daha öncesinde burada demir merdivenler yerine ahşaptan, andız ağacından yapılmış bir tane merdiven vardı. Çocukluk zamanlarımızda sürekli, buraya oyun oynamak için gelirdim. Burada adaklar adanır, dilekler tutulurdu. Dileği kabul olan kişiler bundan dolayı ahşap merdivenin yerine 2 tane demir merdiven yaptılar. Yerden yüksekliği yaklaşık 10 – 15 metre arası bir merdivenle çıkıyorsunuz. Burada yukardan gelebilecek yağmur sularının biriktirebilceği bir kuyu oluşturmuşlar. Aşağıdan gelebilecek saldırılar için böyle bir yönteme başvurmuşlar” dedi.
Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı’nın turizme kazandırılması gerekitiğini belirten Yüksel, “Kültür bizim için önemlidir. Artık bu sarp kayalıklardan oluşan bu güzelliği gün yüzüne çıkarılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İHA

HATAY’IN SAMANDAĞ İLÇESİNDE, SARP KAYALARIN YAMACINDA ZİYARETÇİLERİ TARİHİ YOLCULUĞA ÇIKARAN AŞIK-MAŞUK KEHANET OCAĞI’NIN TURİZME KAZANDIRILMASI İSTENİYOR. (ALİCAN GÜMÜŞ/HATAY-İHA) Hatay’ın Samandağ ilçesinde, Sarp kayaların yamacında ziyaretçileri tarihi yolculuğa çıkaran Aşık-Maşuk Kehanet Ocağı’nın turizme kazandırılması isteniyor.

En az 10 karakter gerekli