Öşür ne demektir…

Öşür ne demektir…

ABONE OL
13 Aralık 2022 10:04
Öşür ne demektir…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önemli bir konudan bahsetmek istiyorum. Öşür, arazisinden çıkan mahsulün zekâtına, -onda bir (1/10) demek olan- öşür denilmiştir. Öşür; ayet, hadis ve icma ile sabit bir farzdır. Ayet-i kerimede (mealen): “Ey iman edenler! Kazandıklarınızın ve yerden sizin için çıkardıklarımızın temiz(helâl)lerinden infak edin (zekât ve öşür verin). Gözünüzü yummadan (sıkılmadan) alıcısı olmadığınız şeylerin yaramazını vermeye yeltenmeyin. Ve bilin ki Allah Gani’dir(sadakalarınız sizin menfaatiniz içindir) ve Hamîd’dir (herkes Allah’a hamd ve şükür borçludur).” (Bakara Suresi, ayet 267) buyrulmuştur.

Bir arazi, yağmur, çay veya ırmak sularıyla sulanırsa mahsulatı onda bir nispetinde; dalyanlar, dolaplar, hayvanlar veya satın alınacak sular ile bütün sene veya senenin yarısından fazla sulanırsa yirmide bir nispetinde öşür verilir. Tohumlar veya amele ücretleri vesair masraflar bundan düşülmez.

Öşürde, arazi sahibinin akıllı, baliğ (ergen), zengin olması şart değildir. Öşürde itibar, arazi sahibine değil, araziyedir. Yani, mal sahibi; çocuk, deli veya fakir de olsa öşür ile mükelleftir. Altın, gümüş, para ve ticaret mallarından yılda bir defa zekât vermek lâzımdır. Arazide ise yılda kaç mahsul elde edilirse, hepsinden ayrı ayrı öşür vermek lâzımdır. Diğer malların zekâtında, malın-paranın üzerinden bir yıl geçmesi şart olduğu hâlde, mahsullerde bir yıl geçmesi icap etmez.

Bal, ceviz, susam, fındık, fıstık, çam fıstığı, payam (badem), zeytin ve benzeri maddeler ile pamuk, palamut, pelit, keten tohumu, şeker kamışı, şeker pancarı, çay yaprağı ve benzeri mahsullerden öşür verilir. Çayır otu, dut yaprağı, fesleğen yaprağı, buğday, mısır, pirinç, nohut, mercimek, bakla, fasulye, soğan, sarımsak, kavun, karpuz, salatalık, üzüm, incir, elma, armut, şeftali, erik gibi her türlü meyvelerden ve yulaf, fiğ, burçak gibi her türlü hayvan gıdasından öşür verilir.

Öşrü verilen üzüm bağının içinde meyve ağaçları olsa veya bağ arasında soğan, sarımsak ekilse, o ağaçların meyvelerinden, soğan ve sarımsaktan da öşür vermek lâzımdır. Öşür arazisi içinde, ekilmediği hâlde kendiliğinden çıkan mahsulden de öşür verilir.

Hülâsa, İmam-ı A’zam Hazretleri: “Yerden, araziden elde edilen mahsulün azında da çoğunda da öşür farzdır.” buyurdular.

Allah hayırlarınızı kabul eylesin.

En az 10 karakter gerekli