Erten Elektronik
Erten Elektronik
ABD’Lİ BANKADAN DOLARI OLANLARA UYARI

ABD’Lİ BANKADAN DOLARI OLANLARA UYARI

ABONE OL
22 Mayıs 2024 21:39
ABD’Lİ BANKADAN DOLARI OLANLARA UYARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’li yatırım bankası, TCMB’nin faiz oranlarını sabit tutmasını beklerken, enflasyon ve iç talep risklerine karşı daha fazla sıkılaştırma çağrısında bulundu.

Morgan Stanley, TCMB’nin faiz oranlarını sabit tutacağını öngörüyor. Ancak, banka enflasyon ve iç talep risklerine karşı daha fazla sıkılaştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Morgan Stanley’inin ekonomistlerinden Hande Küçük TCMB’nin bu haftaki politika faizi kararına ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda bankanın beklentisinin politika faizinin değişmeyeceği ve yüzde 50’de tutacağı yönünde oldu. Bankanın para politikasının iç talep ve enflasyona gecikmeli etkilerini izlemeye devam edeceğini söyleyen ekonomist Hande Küçük, bu günkü para politikası duruşuyla, dolarizasyonunun azaldığına, Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunda önemli bir iyileşme yaşandığına dikkat çekti. Raporda “Para Politikası Komitesi’nin dezenflasyon potikasındaki risklere karşı daha fazla faiz artışı yönünde kapıyı açık bırakmasını bekliyoruz.” ibaresi yer aldı. Diğer yandan Merkez Bankası’ndan ek likidite adımları beklediği belirtildi. Raporda “Politika faizinin bankalararası faize ve daha geniş finansal koşullara aktarımını sağlamak için zorunlu karşılık oranlarındaki artış gibi ek likidite önlemlerinin alınmasını bekliyoruz” denildi.

DOLAR TL BEKLENTİSİ BELLİ OLDU

Morgan Stanley’nin raporunda dolar/TL için yıl sonu beklentisinin 36 lira olduğu söylendi. Yüksek enflasyona ve iç talebin direncine dikkat çekilerek yıllık enflasyon tahmininin de yüzde 43,4 olarak beklendiği belirtildi.

En az 10 karakter gerekli