Reklam
Reklam
Antakya Soroptimist Kulübü farkındalık yarattı

Antakya Soroptimist Kulübü farkındalık yarattı

ABONE OL
28 Kasım 2022 10:18
Antakya Soroptimist Kulübü farkındalık yarattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her daim sosyal sorumluluk projeleriyle takdir gören Antakya Soroptimist Kulübü, üyeleriyle bir araya gelerek başarılı bir etkinliğe daha imza attı.

Her sene gerçekleştirdikleri “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele ve Dayanışma Günü “ ve “10 Aralık İnsan Hakları” günü arasındaki 16 Günlük Aktivizm “Turuncu Günler” kapsamında 27 Kasım Pazar Günü Antakya Atatürk Parkında ışığın ve umudun simgesi Turuncu renkle kaplı bir stand hazırlayan kulüp üyeleri vatandaşlara, “Şiddete Sessiz Kalma” yazılı rozetler taktılar, magnetler dağıttılar. Çocuklara pasta ve kurabiye ikram ederek, yine Turuncu renkte balonlar dağıttılar. Halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte şarkılar eşliğinde dostluk ve sevgi mesajları ileten Antakya Soroptimist Kulübü üyeleri, kadın vatandaşlara İçişleri Bakanlığı ve Emniyet tarafından hazırlanmış KADES “Kadın Destek” uygulamasını tanıttılar.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun bu sene belirlediği “Şiddetin Belirtilerini Gör- Göz Ardı Etme” temalı kampanya ile şiddetin görünmeyen ve fark edilemeyen belirtileri üzerine odaklanan afişler ve pankartları taşıyan üyeler Antakya Atatürk Parkı’ndaki kahvehane ve kafeleri dolaşarak erkek vatandaşlarımızla farkındalık sohbetleri yaparak kampanyaları hakkında bilgiler verdiler. Erkek vatandaşlara eşlerine götürmek üzere turuncu çiçek dağıtıp rozet taktılar.

SONAY BAYRAKDAR: TÜM HALKIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM

Antakya Soroptimist Kulübü Başkanı Dr. Sonay Altunay Bayraktar günün anlam ve önemi üzerine yaptığı konuşmada; “Etkinliğimizi çok güzel ve samimi bir havada gerçekleştirdik. Duyarlı halkımıza yoğun ilgileri için çok teşekkür ediyoruz. Etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm üye kız kardeşlerimize, bizlere her etkinlik dönemimizde büyük destek veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sn. Hikmet Çinçin’e çok teşekkür ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi tüm dünyada ve Türkiye’de de kadınların yaşadığı en önemli sorunlardan bir tanesi de kadınlara yönelik şiddettir. Çoğu durumda şiddetin belirtileri kadın erkek ilişkilerinin hemen başında kendini göstermektedir. Başlangıçta zararsız görünen ama şiddetin belirtilerini gösteren davranışların farkında olmalıyız. Bu belirtileri aşırı baskı, kıskançlık, kontrol, yalnızlaştırma, olumsuz eleştiri, sabote etme, suçlama, öfke olarak örneklendirebiliriz. Bu belirtileri tekrar tekrar gözlemlediğimizde, ilişkimizi sorgulamamız gerektiğini anlayabiliriz. Bunlar psikolojik ve hatta fiziksel şiddet ile sonuçlanabilecek baskının ilk işaretleri olabilir.  Bu tür durumlarda hemen harekete geçmeli; bir arkadaşımızla veya başka güvendiğimiz bir kişiyle konuşmalıyız. Herhangi bir şüphe halinde kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek adına İçişleri Bakanlığımızın kullanıcılara sunduğu resmi bir uygulama olan “KADES” uygulamasını kullanabiliriz” ifadelerine yer verdi.

En az 10 karakter gerekli