ANTAKYA’DA HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

ANTAKYA’DA HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

ABONE OL
14 Haziran 2023 13:04
ANTAKYA’DA HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evlerinde hasar oluşan Antakyalı vatandaşlar için e-devlet üzerinden hak sahipliği başvuruları bugün itibariyle başladı.

AFAD Afetzede Hak Sahipliği için başvuru sürecine ilişkin ayrıntılar da belli olmaya başladı. AFAD Afetzede Hak Sahipliği için başvuru sürecine ilişkin detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı Erdoğan, “AFAD’ın hak sahipliği başvurularının başladığının müjdesini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD’ın hak sahipliği başvurularının bugünden itibaren elektronik devlet üzerinden de yapılabileceğinin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.” dedi. Erdoğan, şunları kaydetti:”AFAD’ın hak sahipliği başvurularının bugünden itibaren elektronik devlet üzerinden de yapılabileceğinin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Verdiğimiz sözleri yerine getirerek sizlere mahcup olmayacağız. Sizlerin duasıyla ve desteğiyle bugünlere geldik. Allah’ın izniyle önümüzdeki süreci de aynı şekilde devam ettireceğiz.” Afetzede hak sahipliği, Maraş depreminde depremzedelerin, yıkılan ya da ağır hasar alan binalarda tapusu kendisine ait evi ve yeniden yapılacak binalarda verilecek inşaat kredisinden yararlanma imkanı sağlıyor.

AFETZEDE HAK SAHİBİ KİMDİR?

Konut, iş yeri ve ahırları ağır-yıkık ve orta derecede hasar gören mülk sahipleri afetten önce ve afet tarihinde mülkiyeti ebeveynine ait hasarlı ikinci ve üçüncü konutta oturanlar.

AFAD AFETZEDE HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğü bölgede henüz hak sahipliği başvuru işlemleri başlamadı. Derlenen bilgilerde, işlemlerin, hasar tespit çalışmalarının sona ermesiyle, AFAD Afetzede Hak Sahipliği için e-Devlet’te açılacak başvuru ekranından gerçekleştirileceği belirtildi. Ayrıca binaların hasar durumuna ilişkin bilgiye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı resmi internet sitesinde oluşturulan “Hasar Tespit” sayfasından ulaşılabileceği bildirildi.

AFETZEDE HAK SAHİPLİKLERİNE HANGİ HAKLAR VERİLİYOR?

AFAD Başkanı Sezer, il değiştiren depremzedelerin hak kaybına uğramayacağını belirterek, “Bizim tahliye ettiklerimiz ya da bizim dışımızda tahliye olup illere giden vatandaşlarımız herhangi bir hak kaybına uğrarım diye sosyal medyadaki dezenformasyonlar nedeniyle geri dönüş noktasında bilgi istedikleri bize ulaşıyor, bize müracaat etmeleri ya da etmemeleri bir hak kaybına neden olmamaktadır. Afetzedelere verilecek tüm devletimizin imkanları bakidir. Lütfen bizlerden gelecek resmi açıklamalar dışındaki açıklamalara itibar edilmesin, biz vatandaşlarımızın hiçbir yerde mağdur edilmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir olan bir ilde, aynı ilçede 2 konutu olan bir afetzedenin, bir konutu ağır hasarlı diğeri hasarsız olarak tespit edilmiş ise hak sahibi olunabilmekte midir?

Büyükşehir olan bir ilde, aynı ilçe sınırları içerisinde hasarsız ikinci bir konutu olan afetzede, o ilçedeki diğer evi ağır hasarlı olsa bile AFAD tarafından sağlanan konut yardımından faydalanamamaktadır.

En az 10 karakter gerekli