ATSO’da kadına şiddetle mücadelenin rengi turuncu

ATSO’da kadına şiddetle mücadelenin rengi turuncu

ABONE OL
25 Kasım 2021 11:05
ATSO’da kadına şiddetle mücadelenin rengi turuncu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadına şiddetle mücadele etkinlikleri kapsamında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda sıra dışı bir etkinlik düzenlendi.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Chance to Change kadınları ile kadına şiddetle mücadelede farkındalık yaratılması amacıyla bir basın açıklaması yaptı. Ardından hazırlanan turuncu balonlar uçurularak farkındalık yaratılması amaçlandı.

Başkan Çinçin, yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletler, 17 Aralık 1999 tarihinde, 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Chance to Change ile Kadına Yönelik Şiddete Farkındalık yaratmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Toplumu, aileyi oluşturan iki temel varlık kadın ve erkektir. Ancak bugünün konusu çoğu zaman egemen güç olarak kabul gören erkek değil; her zaman tartışılan kadın ve kadının rolüdür.​ Dünyanın birçok ülkesinden farklı kültür ve inançlara sahip, toplumun farklı tabakalarına mensup insanlar olarak, ortak meselemiz, kadını ve kadının statüsünü, kadının ilerlemesini ve Kadına Yönelik Şiddete farkındalık yaratmak üzere burada bulunmaktayız.​​ Zira kadının ilerlemesi toplumsal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın meselesi değildir.  Kadın meselesi, aynı zamanda demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. Bu mesele, sosyo-kültürel kalkınmanın da önkoşuludur. Bunu başaran toplumlar refahın, kalkınmanın ve adaletin de sahibi olurlar.​ Daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir. Kadına yönelik şiddetin bitirilmesi hayati derecede önemlidir ve şiddetin bitirilmesi hepimizin sorumluluğudur.

“2020 YILI KADIN CİNAYETLERİ”

2020 yılında Türkiye genelinde işlenen 527 kadın cinayetinde; az sayıda aile efradı olmak üzere 373 kadın öldürüldü, 263 kadın ve aile bireyi de yaralandı. Bu kadın cinayetlerinin 248’i ateşli silahlarla, 124’i kesici aletlerle işlendi. 155 kadın ise boğuldu, darp edildi, yakıldı, yüksekten atıldı. Bu tür ölümlerin bazılarında suçu işleyenlerin “intihar” görüntüsü vermeye çalıştıkları zaman zaman ortaya çıktı, çıkıyor. 2021’in ilk 2 ayında ise yaşanan toplam 96 kadın cinayetinde 77 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Bu cinayetlerin de 11’inde tüfek, 31’inde tabanca olmak üzere 42’sinde ateşli silahlar, 26’sında kesici aletler kullanılırken 28 kadın şiddet gördü, darp edildi” ifadelerini kullandı.

Çinçin ve Chance to Change’li kadınlar açıklamanın ardından ATSO binasının terasından farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan turuncu balonları uçurdular.

En az 10 karakter gerekli