Erten Elektronik
Erten Elektronik
AVRUPA BİRLİĞİ TESCİLLİ ANTAKYA KÜNEFESİNİN SIRRI BU PEYNİRDE

AVRUPA BİRLİĞİ TESCİLLİ ANTAKYA KÜNEFESİNİN SIRRI BU PEYNİRDE

ABONE OL
3 Haziran 2024 09:09
AVRUPA BİRLİĞİ TESCİLLİ ANTAKYA KÜNEFESİNİN SIRRI BU PEYNİRDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği tescilli Hatay’ın coğrafi işaretli dillere destan künefesi için özel olarak üretilen peynir, tuzsuz ve kolay eriyebilir olmasıyla damaklarda tat bırakıyor.

Asırlardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, birçok lezzeti bünyesinde barındırıyor. Dillere destan lezzetlerden coğrafi işarete sahip Antakya künefesi, Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz yıl tescillenmişti. Künefenin sırrıysa bu tatlıya özel olarak üretilen peynirde yer alıyor. Künefe peyniri, tatlının arasında kolaylıkla eriyebilmesi ve tuzsuz olması nedeniyle özel olarak üretiliyor ve kilogram fiyatı 150 TL’den satılıyor.

“KÜNEFE PEYNİRİNİN İÇERİSİNDE SÜT VE MAYA DIŞINDA HİÇBİR ŞEY YOK”

Her peynirle künefe yapılmayacağını dile getiren Elifnur Güneş, “Burada künefelik peynir üretimi yapılıyor. Her peynirle künefe yapılmaz. Daha lezzetli olması için ph ve asitlik oranının uygun olması gerekiyor. Burada yaklaşık günlük 1 ton künefe peyniri üretimi yapıyoruz. Künefelik peynirin 4 derecelik dolapta 10 günlük raf ömrü var. Peynirin mayalanması, dinlenmiş olması, asitliği, sünmesi ve tuzsuz olması lazım. Peynirin içerisinde süt ve maya dışında hiçbir şey yok o şekilde tuzsuz oluyor. Türkiye’nin her yerine strafor koliyle muhafaza ederek gönderim yapıyoruz. Peynirin kilosu şu an 150 TL’dir” dedi.

“BU PEYNİR SADECE KÜNEFE İÇİN ÜRETİLİYOR”

Künefe peynirinin özellikle tuzsuz olması gerektiğini dile getiren künefe ustası Yusuf Karakuş, “Künefenin özellikle ham maddesi peynirdir. Tuzsuz olması çok önemli ve peyniri de her yerde bulamazsınız. Bu peynir sadece künefeye has olarak üretiliyor. Peynirin özellikle künefenin içinde sünmesi lazım eğer sünmezse künefe olmaz. Bazı kişiler kaşar peyniri koyuyor. Kaşar peynirinde tuz oranı var o künefeyi bozar” ifadelerini kullandı.

İHA

En az 10 karakter gerekli