Erten Elektronik
Erten Elektronik
BAŞKAN AYHAN YAVUZ’DAN DEPREMZEDELERE MÜJDE

BAŞKAN AYHAN YAVUZ’DAN DEPREMZEDELERE MÜJDE

ABONE OL
31 Mayıs 2023 14:44
BAŞKAN AYHAN YAVUZ’DAN DEPREMZEDELERE MÜJDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma sebep olduğu Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde kalıcı konutların yapımı için kazı ve hafriyat çalışması başladı.

Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, 2 binin üzerindeki konutun 11 ay içinde depremzedelere teslim edileceğini bildirdi. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler 11 il içinde en büyük yıkımı Hatay’da yaptı. Kentte Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinden sonra en büyük hasar Kırıkhan’da meydana geldi. Enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilçede ağır hasarlı yapıların yıkım ve enkazını temizleme çalışması başladı. Diğer taraftan ise Kırıkhan Topboğazı Çevre yolu kenarında kalıcı konutların yapımı için kazı ve hafriyat çalışması başlatıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle ilk etapta 830, ikinci etapta ise bin 170 afet konutu inşa edilecek ve 11 ay gibi bir sürede depremzedelere teslim edilecek. Bölgesel mimariye uygun olarak inşa edilecek konutlar 3 ya da 4 katlı olacak, en sağlam zeminde, radye temel üzerine, tünel kalıp sistemiyle inşa edilecek. Kısa süre önce çalışmaya başlayan ekipler, 8 blokun temelinin kazı çalışmalarını tamamladı ve birkaç gün içinde temel betonu dökülecek.

ÇOK ŞÜKÜR TEMELLER ATILMAYA BAŞLANDI

Çalışmaları yakından takip eden Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, depremin ardından 4 ayı geride bırakmak üzere olduklarını belirterek, “Çok şükür, devletimizin, hükümetimizin Cumhurbaşkanımızın kalıcı konutların temeli atılmaya başlandı. Kırıkhan’da 2 bin 451 binamız aynı anda yıkıldı. Acil yıkılacaklar içindeydi, enkazları kaldırıldı. Ağrı hasarlı binaların 6 bin 500’dü, itiraz edilmeyen binaların yıkım ve enkaz taşıma çalışmaları devam ediyor. 26 bin civarında bağımsız bölüm yıkıldı, bunların sahipleri mağdur durumda. Devletimizin, Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, ilçemiz yıkıldı ama bizi sevindiren devletimizin, milletimizin büyüklüğüdür” dedi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin en büyük yıkımı yaptığı Hatay’ın ilçelerinden Kırıkhan’da kalıcı konutların yapımı için kazı ve hafriyat çalışması başladı.

En az 10 karakter gerekli