Erten Elektronik
Erten Elektronik
BAŞKAN SAVAŞ: ALT YAPI ÇALIŞMALARI HIZLA İLERLİYOR

BAŞKAN SAVAŞ: ALT YAPI ÇALIŞMALARI HIZLA İLERLİYOR

ABONE OL
5 Haziran 2023 22:38
BAŞKAN SAVAŞ: ALT YAPI ÇALIŞMALARI HIZLA İLERLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, yaşanan deprem felaketi sonrası mahalle ziyaretlerini sürdürüyor.

Antakya İlçesine bağlı Zülüflühan, Anayazı, Üçgedik, Alazı, Dikmece ve Gülderen mahallelerinde hafta sonunda halkla buluşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş mahallelilerin talep ve şikâyetlerini dinledi.

Mahalle sakinlerinin sorularını da yanıtlayan Savaş, ilaçlama, yol, kanalizasyon ve deprem sonrası yeniden yapılanma gibi birçok konuya da açıklık getirdi. Savaş, Hatay’da kalarak yaşamaya devam eden vatandaşların ihtiyaçlarını yerinde tespit etmek amacıyla şehri karış karış gezerek, çok zor şartlar içerisinde olsalar da sorunlara çözüm üretmeye devam edeceklerini vurguladı.

HATAY’I AYAĞA KALDIRMAK İÇİN PROJELER ÜRETİYORUZ

Depremin hemen ardından 10 Şubat itibariyle hem vatandaşların yaralarını sarmak hem de kadim şehir Hatay’ı yeniden ayağa kaldırmak için gece gündüz çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Başkan Savaş, “Bir taraftan projeler üretirken, bir taraftan da deprem felaketi nedeniyle şehrimize gelen yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için depolama, tasviye ve dağıtımını organize ediyoruz’’ dedi.

HAŞERE İLE TEK BAŞIMIZA MÜCADELE EDİYORUZ

Deprem sonrası oluşan yıkım ve sıcakların artmasıyla haşere ve sinekle şikâyetlerin arttığını dile getiren Savaş, “ Deprem nedeniyle yıkın binalar, enkazlar içerisinde boşaltılan beyaz eşyalar, patlayan su depoları ve şehir şebekeleri, bakımsız kalan bahçeler ve havaların ısınması gibi nedenlerle deprem öncesi 120 bin olan haşere ve sineklerin üreme alanları yaklaşık 1 milyona ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Tasarruf tedbirleri kapsamında araç sayımız ise 103 araçtan kademeli olarak 65 araca düştü. Büyükşehir olarak haşere ve vektörle tek başımıza mücadele ediyoruz. Sorunun çözülebilmesi için ilçe belediyelerinin de harekete geçmesi lazım. Bu kapsamda; Hatay Valiliği’ne, kaymakamlıklara ve 15 ilçe belediyesine yazı göndererek onları göreve davet ettik” diye konuştu.

ALT YAPILAR TAMAMLANMAK ÜZERE

Depremde çok ağır hasar alan yerler haricindeki mahallelerin alt yapı ve kanalizasyon işlerinin büyük hızla sürdüğünü anlatan Savaş, deprem dolayısıyla arıtma tesisinin makine bölümünde yaşanan arızanın giderilmesinin ardından kanalizasyonların arıtma tesisine bağlanacağını, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından da üst yapı çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Ziyaretler kapsamında Başkan Savaş’a mahalle muhtarları da eşlik etti.

En az 10 karakter gerekli