Erten Elektronik
Erten Elektronik
BETON SANTRALİ SAĞLIĞA ZARAR VERMEMELİDİR

BETON SANTRALİ SAĞLIĞA ZARAR VERMEMELİDİR

ABONE OL
5 Haziran 2024 09:18
BETON SANTRALİ SAĞLIĞA ZARAR VERMEMELİDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Samandağ İlçesi, Atatürk Mahallesi’nde usulsüz olarak verilen ÇED gerekli değil kararını TBMM gündemine taşıdı.

Mullaoğlu, 822 Ada 73 Parsel no’lu taşınmaz üzerinde kurulan beton santrali kapasite artışı için Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından usulsüz olarak verilen ÇED gerekli değil kararını TBMM gündemine taşıdı. Santralin Kurulacağı alanın 1/1000 ölçekli imar planında konut alanı olarak işaretlendiğini belirten Av. Servet Mullaoğlu aynı zamanda yerleşim yerlerine çok yakın mesafede olduğunu, Asi Nehrini kirleteceğini ve santralin insan ve çevre sağlığına vereceği zararlara dikkat çekti.

ÖZHASEKİ’YE SORU ÖNERGESİ VERDİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Mullaoğlu, deprem bölgelerinde beton santrallerine ihtiyaç duyulduğunu ancak verilecek izinlerde çevrenin, doğanın, insan sağlığının ve yaşam alanlarının korunmasının öncelikli olarak gözetilmesi gerektiğini belirtti. İlgili kamu kurumlarından görüş alınmadan Beton santrali için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının yeniden gözden geçirilmesini ve santral için daha uygun bir alanın belirlenmesi gerektiğini ifade eden Mullaoğlu, sorunun çözümü için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerine çağrıda bulundu.

En az 10 karakter gerekli