“Çinçin Hatay’a gastronomi lisesi istedi”

“Çinçin Hatay’a gastronomi lisesi istedi”

ABONE OL
21 Aralık 2022 15:43
“Çinçin Hatay’a gastronomi lisesi istedi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay’a gastronomi lisesi yapılması için başvuruda bulundu.

Hatay’da gençlere iş imkanı kazandırılması ve Hatay’ın lezzetlerinin unutulmasının önüne geçilerek gelecek kuşaklara aktarılmasının önüne geçilmesinin hedeflendiğini belirten Başkan Çinçin; “Antakya tarihi kültürü coğrafyası habitatı ile dünyada eşsiz bir konuma sahiptir. Antakya halkı da asırlar boyu bu eşsizliği çok iyi değerlendirmiş ve tarihini birikimini kültürüne yaşantısına yansıtmıştır. Coğrafyasının cömertliği sayesinde topraklarında yetişen, otundan meyvesine, bitkisinden yaprağına her şeyi ama her şeyi mutfağında bir lezzete dönüştürmeyi başarmıştır.

ANTAKYA MUTFAĞINA SAHİP ÇIKILMALIDIR

Bu nedenledir ki Antakya Mutfağı acısıyla, tatlısı tuzlusuyla, etlisi hamurlusuyla, otlusu sulusuyla çok geniş bir sofraya sahiptir. Günümüz dünyasında toplumların teknolojik gelişmenin de etkisi ile daha hızlı bir yaşam sürmesi, hızlı tüketme alışkanlığını da beraberinde getirmiştir. Hızlı tüketim de yüzyılların deneyimi ile ortaya çıkan geleneksel lezzetlerin ötelenmesine, yapılmamasına, talep edilmemesine en sonunda da unutulmasına sebep olmaktadır. Taşıdığı misyonu gerek coğrafi işaretler alarak ve gerekse de kadınlarının üretimine destek verip Antakya mutfağına sahip çıkarak Antakya mutfağını yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve Hatay turizmine katkı sağlamak için Antakya Gastronomi Lisesi’nin kurulması ve Gastronomi Lisesi’nde yetişecek gençlerimiz lezzetlerimizi ilmi ile ehlinden öğrenme fırsatı bulacaklarını, öğrendikleri ile hem meslek sahibi olacak hem de farklı şehirlerde ve farklı ülkelerde çalışarak Antakya Mutfağını bir dünya mutfağı haline getirebilecekleri kanaatindeyiz. Bir tanesi uygulama sınıfı olmak üzere en az 9 derslikli olması gereken lisenin, eski bir Antakya evi veya şu an Hatay Valiliğine tahsis edilmiş atıl durumdaki Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun Gastronomi Lisesine uygun bir şekilde düzenlenmesi hususunda yardımlarınızı önemle arz ederim” dedi.

Başkan Çinçin’in başvurusu Antakya kamuoyunda heyecan yarattı.(Haber: Hikmet OTUZBİR)

En az 10 karakter gerekli