Dünya Soroptimistliği’nin 100. Yılı ve İçel Soroptimist Kulübü’nün 51. yılı coşku ile kutlandı

Dünya Soroptimistliği’nin 100. Yılı ve İçel Soroptimist Kulübü’nün 51. yılı coşku ile kutlandı

ABONE OL
14 Ekim 2021 14:38
Dünya Soroptimistliği’nin 100. Yılı ve İçel Soroptimist Kulübü’nün 51. yılı coşku ile kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçel Soroptimist Kulübü’nün 51.Yılı ve Dünya Soroptimist Örgütü’nün 100. Yılı olması sebebiyle İçel Soroptimist Kulübü ve İçel Kulübü’nün yavru kulüpleri olan Antakya Soroptimist Kulübü, Tarsus Şelale Soroptimist Kulübü ve Mezitli Soroptimist Kulübü’nün ortak etkinliği ile Mersin Hilton Oteli’nde coşku ile kutlandı.

Hilton’da yapılan toplantıya Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Başkanı Sevil Koca,İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Yeşim Antmen ve İçel Kulübü Üyeleri, Antakya Soroptimist Kulübü Başkanı Sonay Altunay Bayraktar ve Antakya Kulübü Üyeleri, Tarsus Şelale Soroptimist Kulübü Başkanı Ayşegül Ateş Kaynak ve Tarsus Kulübü Üyeleri, Mezitli Soroptimist Kulübü Başkanı Yıldız Sevener ve Mezitli Kulübü Üyeleri , AdanaSoroptimist Kulübü Başkanı Evrim Pınar Serim ve Adana Kulübü Üyeleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İçel Soroptimist Kulübü Başkanı Yeşim Antmen, “Biz Dünya Soroptimistleri “Sorore”  ve “Optima” kelimelerinin birleşiminden oluşan “En İyiyi Amaçlayan Kız Kardeşler” değiliz sadece, aynı zamanda en iyiyi yapan kız kardeşleriz. Bizler tam 100 yıldır kadınlar ve kız çocukları için farkındalık yaratmak ve onların haklarını savunmak, bu amaçlar doğrultusunda yaptığı çalışmalar ile onlar için daha iyi bir yaşam sağlamak, doğa ve çevre sorunları için çalışmak uğruna bir araya gelmiş iş ve meslek sahibi kadınlarız.  Dünya’da ilk kulüp 1921 Yılında California/Oakland’da, Avrupa’da 1924 yılında Paris’te kurulmuştur.  Türkiye’de ise ilk Kulüp, 1948 yılında araştırmacı yazar Müfide Ferit Tek tarafından İstanbul Soroptimist Kulübü adıyla kurulmuştur.

Biz İçel Soroptimist Kulübü ise 1970 yılında ZehraMarulyalı’nın önderliğinde kurucu Başkanımız Ülkü Ongun tarafından kurulmuştur. Bugün 51. Yaşını kutlayan İçel Soroptimist Kulübü İnsan Hakları, Çevre, sağlık, eğitim alanlarında, kadın ve kız çocuklarının ekonomik olarak güçlenmesi  için çalışmaya devam edecektir. Atatürk’ün de dediği gibi ‘Dünya’da her şey kadının eseridir.’ Diyerek sözlerini tamamladı. Toplantıda İçel Soroptimist Kulübü başkanı tarafından TSKF Başkanı Sevil Koca’ya plaket takdim edildi. İçel Soroptimist Kulübünün kurucu Başkanı Ülkü Ongun’a, kurucu üyeler Sevil Ersoy, Merih Özcan ve Gülseren Güreş’e ise plaketlerini TSKF Başkanı Sevil Koca verdi. İçel Kulübünün kuruluşlarına önderlik ettiği Antakya, Tarsus ve Mezitli Kulübü Başkanları’na plaket takdiminden sonra Soroptimistliğin 100. Yılı ve İçel Kulübünün 51.yaşı için pasta kesildi.

En az 10 karakter gerekli