HAMBOLAT: 01-07 OCAK VEREM EĞİTİMİ VE PROPAGANDA HAFTASIDIR

HAMBOLAT: 01-07 OCAK VEREM EĞİTİMİ VE PROPAGANDA HAFTASIDIR

ABONE OL
30 Aralık 2022 15:11
HAMBOLAT: 01-07 OCAK VEREM EĞİTİMİ VE PROPAGANDA HAFTASIDIR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, her yılın 1-7 Ocak tarihleri arasının verem eğitimi ve propaganda haftası olduğunu belirtti.

Hambolat, verem hastalığına karşı vatandaşların bilinçlenmesi amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirttiği açıklamasında; “Ülkemizde verem hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa karşı toplumun bütün kesimlerinin dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü ile başlayan hafta olarak belirlenen Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası bu yıl 01-07 Ocak 2023 tarihleri arasına denk gelmektedir. Verem (tüberküloz) hastalığı “Mycobakterium tuberculosis” basili tarafından oluşturulan hava yolu ile bulaşan bakteriyel bir hastalıktır. Hasta kişilerin öksürme, aksırma veya konuşmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireyler tarafından solunması; damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin, ağız burun ve göze temasıyla bulaşır. Tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır. Tanı konulan tüberküloz hastaları kayıt altına alınmakta ve temaslıları tespit edilmektedir. Tüberküloz hastalarına verilen tedavinin yanında temaslılara da koruma tedavisi verilmektedir.

TÜBERKÜLOZ ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Tüberkülozun kontrolü açısından hasta ve temaslılarının tedaviye riayet etmesi çok önemlidir. Düzenli ilaç kullanılması durumunda tüberküloz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli olarak yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hastaya tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içirilir ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber; hasta ve sağlık personelinin görüntülü görüşmesi şeklinde yapılan “online DGT” uygulamasına da başlanmıştır. Sosyokültürel olarak uygun hastalara online DGT de uygulanabilmektedir. İş hayatına ara vermek zorunda kalan hastaların tedavi süreçlerinde maddi sıkıntı yaşamamaları için tedavi süreci boyunca kendilerine aylık olarak ödemeler yapılmaktadır. Başta Tüberküloz olmak üzere solunum yolu ile bulaşan hastalıklar; bulaş yolunun kolay olması nedeniyle tarihin her döneminde insan hayatını tehdit ederek önemli bir toplum sağlığı sorunu olmuştur. 2020 yılı başlarında başlayarak dünya genelinde pandemiye yol açan ve halen devam etmekte olan Covid-19 salgını da bunlardan birisidir. Yaşanan pandemi sürecinde bireysel olarak alınacak kişisel korunma tedbirleri toplum sağlığının korunması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda; el hijyenine özen gösterilmesi, kapalı ve kalabalık mekanlarda maske kullanılması, toplu halde bulunulan alanlarda sosyal mesafe kuralına uyulması, kapalı mekanların havalandırılmasının sağlanması gibi enfeksiyon kontrol önlemleri alınarak hastalıktan korunma hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli