Hambolat: Artrit önlenebilir bir hastalıktır

Hambolat: Artrit önlenebilir bir hastalıktır

ABONE OL
12 Ekim 2022 16:50
Hambolat: Artrit önlenebilir bir hastalıktır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 12 Ekim Dünya Artrit Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınlayarak vatandaşları uyardı.

Bel ağrısı olarak da bilinen artrit hastalığının belirtiler başlamadan ortadan kaldırılabileceğini belirten Hambolat açıklamasında; “Bel ağrısı, oldukça sık görülen topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Dünyada yapılan araştırmalar insanların %80’ inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır. Ankilozan Spondilit (AS),özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. AS’ in 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinse de genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’li yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. AS omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi(omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar.

BEL AĞRISINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Mekanik nedenlere bağlı bel ağrılarından korunmak için;

Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapın

Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız

Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız

Çay ve kahve tüketimini azaltınız

Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz

İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz

Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır. Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme (stretching) egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemlidir.

Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır.

Bu yılın teması “Bel Sağlığı Demek Kaliteli Yaşam Demek”, “Ankilozan Spondilit Kalıcı Kamburluğa Neden Olabilir” olup amaç toplum farkındalığının arttırılması ve bilgilendirilmesidir” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli