HARPUTLUOĞLU: RANT DEĞİL, İNSANI MERKEZE ALAN BİR ANLAYIŞ OLMALI

HARPUTLUOĞLU: RANT DEĞİL, İNSANI MERKEZE ALAN BİR ANLAYIŞ OLMALI

ABONE OL
2 Ekim 2023 17:11
HARPUTLUOĞLU: RANT DEĞİL, İNSANI MERKEZE ALAN BİR ANLAYIŞ OLMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Hatay il Başkanı Mehmet Harputluoğlu, konteyner kentleri su basma sorununun tekrarlanmaması için rantı değil insanı merkeze alan anlayışın hakim olması gerektiğini belirtti.

Harputluoğlu açıklamasında; “Dün gece yoğun yağış sonrası maalesef birçok vatandaşımız basit ve önlenebilir eksikliklerden dolayı mağduriyet yaşadı. Gece geç saatlere kadar sokaktaydık. Konteyner kentlerde ve Emlak konut yaşam alanında çalışmaları takip ettik. Gördüğümüz manzara gerçekten bizi kahretti. Defne devlet hastanesi dahil yeni yapılan bütün yaşam alanlarında hep aynı sorun sebebiyle hiç tasvip etmeyeceğimiz görüntülere şahit olduk. Geçici barınma için yapılan alanlarda yanlış yer tercihleri, fiziki şartlara uygun imar ve alt yapı eksikliği, teknik olarak basit işçilik hataları gibi konular yüzünden yaşanılan bu mağduriyetin sorumlusu elbette denetleyici olan kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Erken müdahale konusunda takdir etmiş olsak da Kamu kurumlarının olay yeri inceleme mantığı ile çalışması kabul edilemez.

VATANDAŞLARIN ACILARI KATLANARAK DEVAM ETMEMELİ

Geçici barınma ihtiyacının mutlak suretle karşılanarak bitirilmesi en önemli hedef olsa da bununla birlikte burada yaşayan ve yaşayacak vatandaşlarımızın uzun süre burayı kullanacağı düşünülerek gerekli alt ve üst yapının en planlı şekilde titizlikle yapılması gerekmektedir. Üzülerek ifade ediyorum ki geçici barınma yeri tercihleri kesinlikle sorunludur. Birçok noktada tarım arazileri, dere yatakları ve yol kenarları tercih edilmiş. Bu durumun oluşturduğu ve oluşturacağı olumsuzlukların hesap edilmediği çok açıktır. Planlamaların şehrimizin fiziki şartları, kültür ve sosyo-ekonomik yapısı hesap edilerek yapılması çok önemlidir. Bu hem vatandaşlarımızın yaşamış olduğu acıların katlanarak artmasının hem de ülke ekonomisinin sürekli yara almasının önüne geçmiş olacaktır. Bu sorunların çözümü aslında çok basittir. Tek yapılması gereken rantın değil, insanın merkeze alınmasıdır. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da sürecin takipçisi olacağımızı buradan halkımıza ifade etmek istiyorum. Hepimize geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli