“HATAY’DA EKOLOJİK YAŞAM GÖZARDI EDİLİYOR”

“HATAY’DA EKOLOJİK YAŞAM GÖZARDI EDİLİYOR”

ABONE OL
2 Kasım 2023 15:31
“HATAY’DA EKOLOJİK YAŞAM GÖZARDI EDİLİYOR”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Valiliği tarafından “taş ihtiyacı var” gerekçesiyle alınan karar sonrası Taş ve Maden Ocaklarında ÇED Raporu’nun aranmayacak olmasına bir tepki de Saadet Partisi Antakya İlçe Başkanı Fadıl Koçak’tan geldi.

Koçak yaptığı açıklamada, ÇED raporunun göz ardı edilmesi ekolojik yaşamın Hatay’da sona ermesidir çıkışında bulundu. Koçak, söz konusu kararda Hatay’da artan inşaat durumuyla ilgili artan taş ihtiyacına yönelik böyle bir karar alınmış olmasının akıl dışı olduğunu vurgularken, “Hatay’ın son 20 yıldır en büyük sorunlarının başında maden ocakları geliyor. Maden ocaklarının çevreye verdiği zararlar gözle görülür şekilde ortada. Birçok dağımız kel kaldı. İçi oyuldu. Çevreciler yıllarca bu konuya dikkat çekmek zorunda kaldı. Depremin ardından ise ortaya çıkan manzara daha kötü. Hatay hem kuraklıkla, hem depremle, hem yangınlarla uğraşırken, ekolojik sistem zaten gereğinden fazla yıpratılmış ve zarar görmüşken birde üzerine taş ihtiyacı var diyerek ÇED Raporunun istenmeyecek olması hayret verici bir durumdur.” dedi.

“UZUN VADEDE İKLİMİMİZİ DEĞİŞTİRİR”

ÇED Raporlarının bölgenin ekolojik sistemini koruması açısında önemli olduğunu da ifade eden Koçak, “Uzun vadede ilimizin iklimini değiştirecek kararlar alıyoruz. Çocuklarımız, torunlarımız gelecekte bu şehirde yaşayamayacak duruma gelecek. İklimimiz Akdeniz ikliminden çıkıyor ve kurak iklime doğru kayıyor. Bunları konuşmamız gerekirken Valiliğin aldığı karar ile ÇED raporlarının dikkate alınmamasını konuşuyoruz. Bu karardan bir an önce vazgeçilmesi lazımdır. Şehrimizin geleceğini inşa etmek ve bu acı imtihandan kurtarmak zorundayız” dedi.

En az 10 karakter gerekli