Hatay’da Ormanlara Giriş Yasaklandı

Hatay’da Ormanlara Giriş Yasaklandı

ABONE OL
21 Mayıs 2022 11:03
Hatay’da Ormanlara Giriş Yasaklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, yangınlara karşı alınan tedbirler kapsamında Kasım ayı sonuna kadar ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.
Hatay Orman Bölge Müdürlüğünün açıklamasında, “Yeşil Vatanımızın Korunması amacıyla alınan karar doğrultusunda 01.06.2022 tarihinden 31.10.2022 tarihler arası Ormanlarımıza Giriş ve Çıkışlar Yasaklanmıştır. Tüm Vatandaşlarımıza Duyurulur” ifadelerine yer verildi.
PİKNİK YAPMAK, MANGAL YAPMAK, MOLA VERMEK YASAK
“Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır” şeklinde yapılan açıklamada, “Aşağıda İlçesi, Köyü/Mahallesi ve sınırları belirtilen ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır. Bu ormanlar çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaktır. – Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi çerçevesinde olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları; ormanı etkileyebilecek yangınlara karşı gerekli önlemleri alarak, söndürme ve koruma ekiplerini kuracaklar ve orman aralarında koruma bandı oluşturacaklardır. – Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecekler, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir. Belediyeler, Orman içi, Orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır. Orman İdaresi, Jandarma ve Emniyet Birimlerince oluşturulan devriye sistemi etkin bir şekilde uygulanacak, gerekirse Kaymakamların emirleri ile tüm kamu personel ve olanaklarından, önleyici hizmetler (devriye kontrol vb.) ile yangınlara karşı müdahale de yararlanılabilecektir. Yangın ihbarı ücretsiz 112 ACİL No’lu telefonlara da yapılabilecektir” ifadelerine yer verildi.
YASAĞA UYMAYANLARA CEZA
Yapılan açıklamada, kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacağı bildirilirken, “Yukarıda alınmış düzenleme ve önlemlere tüm ilgililerin duyarlılıkla uymalarını, iş bu karar ve önlemlerin uygulanmasına aykırı davranan, zorluk gösteren ya da uymayanlar hakkında 6831 sayılı Orman Kanunun 74.maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 66. maddesi ile 5326 Sayılı Kabahatlar Kanunun 32.maddesine göre işlem yapılacaktır” denildi.

En az 10 karakter gerekli