Erten Elektronik
Erten Elektronik
HATAY’DAKİ HAKSIZ KAMULAŞTIRMALAR MECLİS GÜNDEMİNDE

HATAY’DAKİ HAKSIZ KAMULAŞTIRMALAR MECLİS GÜNDEMİNDE

ABONE OL
16 Haziran 2023 17:10
HATAY’DAKİ HAKSIZ KAMULAŞTIRMALAR MECLİS GÜNDEMİNDE
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Hatay’da depremzede vatandaşın sağlam evinin olduğu arazilerde ya da zeytinlikler ve tarım arazilerinde yapılan haksız kamulaştırmaları Meclis gündemine taşıdı.

11 ilimizi etkileyen 6 Şubat depremlerinde yıkılan toplam bina sayısının yarısının Hatay’da bulunduğuna vurgu yapan Güzelmansur, Hatay’ın yeniden yapılandırılması kapsamında, TOKİ tarafından inşa edilecek afet konutları için alınan kamulaştırma kararlarının depremzede vatandaşı mağdur ettiğini belirtti.  

DEPREMZEDENİN ELİNDE KALAN SAĞLAM EVLER, ZEYTİNLİKLER, TARIM ARAZİLERİNE DE KAMULAŞTIRMAYLA EL KONULUYOR

Kamulaştırılan alanlarda vatandaşların sağlam evlerinin, zeytinliklerinin veya tarım arazilerinin bulunduğuna dikkat çeken Güzelmansur “Acele ve yanlış yapılan kamulaştırmalar depremzede vatandaşlarımızın yuvalarını ve ekmek teknelerini, ederinin çok altında fiyatlarla ellerinden almaktadır. Hatay’da uygun ve boş hazine arazileri dururken vatandaşın özel mülkünün kamulaştırılması afetin ranta dönüştürüldüğüne yönelik şüpheleri kuvvetlendirmektedir” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye Hatay’da özel mülkiyet kapsamında kamulaştırılan zeytinlik ve tarım arazisi miktarının ilçe ve mahalle bazındaki detaylarını soran Güzelmansur’un önergesinde yer alan diğer sorular şunlar:

Hatay’da afet konutu inşa etmek üzere kamulaştırılan özel mülkiyet kapsamındaki taşınmazlardan kaçında vatandaşımızın sağlam veya az hasarlı konutu bulunmaktadır?  Bunların ilçe ve mahalle bazındaki sayıları nedir?

6 ve 20 Şubat depremleriyle yakınlarını kaybeden, evleri yıkılan ya da işsiz ve gelirsiz kalan vatandaşlarımızın sahip olduğu az sayıdaki taşınmazına da kamulaştırma yoluyla el konulmasını doğru ve adil buluyor musunuz?

Hatay’da vatandaşlarımızın sağlam evlerinin, zeytinliklerinin veya tarım arazilerinin değerinin çok altında fiyatlarla kamulaştırılmasına yönelik kararların iptaline yönelik bir çalışma var mıdır?

En az 10 karakter gerekli