Hataylı STK'lar Vakıf İşhanı yerine yeşil alan istedi

Hataylı STK'lar Vakıf İşhanı yerine yeşil alan istedi

ABONE OL
26 Şubat 2021 14:20
Hataylı STK'lar Vakıf İşhanı yerine yeşil alan istedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay’ın en önemli alanlarından biri konumunda bulunan Şah Vakıf İşhanı’nın yerinin ne olacağı konusunda Sivil Toplum Kuruluşları ortak bir açıklama yayınladı. Ortak açıklamada Tahsin Kırık , Ali Celal Mursaloğlu, A.Kadir Teksöz, Yusuf Kavak, Gökhan Alkan, Tuban Öztürk, M.Muzaffer Okay, Ali Muratoğlu, Hikmet Çinçin’in imzası yer aldı.
YEŞİL ALANLARIN KIYMETİ DAHA FAZLA ANLAŞILDI
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ev sahipliğinde toplanan STK’lar yaptıkları ortak açıklamada, “Bir şehrin yaşanılabilir olmasının temel prensiplerinden biri de sahip olduğu yeşil alanlarının niteliğidir. Metropollerin ve turistik illerin tamamında insanların huzurlu ve mutlu zaman harcadıkları parklara rastlarız. Şehrin sahip olduğu bu tür alanların kıymeti salgın hastalık döneminde bir kez daha önem kazanmıştır. Antakya şehir merkezi yeşil alan konusunda ne yazık ki istenilen noktada değildir. Havadan bakıldığında tek yeşil sahamızın Antakya Atatürk Parkı ve Mezarlık bölgesi olduğunu üzülerek görmekteyiz. Köprübaşı’nda mevcut ve hali hazırda yıkılmış bulunan Mehmet Şah Vakfı arsasının Antakya merkezine yeşil alan olarak kazandırılması konusunda tüm atanmış ve seçilmişler mutabıktır. Hatay halkı da bunu aynı şekilde arzu etmektedir. Şuna inanıyoruz ki bu alanın ilimize kazandırılması ekonomik ve sosyal bakımdan tarihi bir sorumluluktur.
SESİMİZE KULAK VERİN
Biz aşağıda imzası bulunan Meslek Odaları ve STK’lar olarak bu konuda yetkili mercilere maddi manevi tam destek vermeye hazırız. Sürecin önündeki bürokratik engeller süratle kaldırılmalıdır. Aksi durumda yarın çok geç kalınmış olacaktır. Hatay halkı ve şehrimizin tüm Meslek Odaları ile STK’ları olarak bu bölgenin yeşil alan olacak şekilde fonksiyonlandırılmasını talep ediyoruz. Bu tarihi sorumluluk için tüm tarafları somut adım atmaya ve daha fazla çaba göstermeye davet ediyoruz. Gelecek nesillere oksijeni bol ve sağlıklı ortamlar aktarmak adına öncelikle Devletimizin temsilcisi Sayın Valimize, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Vakıflar Bölge Müdürlüğüne açık çağrımızdır. Sesimize kulak verin” ifadelerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli