Erten Elektronik
Erten Elektronik
HAYZARAN, ESNAF VE SANATKARA DESTEK İSTEDİ

HAYZARAN, ESNAF VE SANATKARA DESTEK İSTEDİ

ABONE OL
4 Haziran 2023 15:23
HAYZARAN, ESNAF VE SANATKARA DESTEK İSTEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Sanayici İş insanları Derneği (HASİAD) Başkanı Av. Murat Hayzaran, depremzede esnaf ve sanatkarlara destek istedi.

Destek verilmeden Hataylı sanayici ve esnafların ayağa kalkamayacağını belirten Hayzaran, Merkez Bankası’nın “Kredi Sicili” konusunda, yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle ödemelerini aksatan firmaları, “Olumsuz Sicil” değerlendirmesine almaması gerekmektedir dedi. HASİAD Başkanı Hayzaran, yaptığı açıklamada; “Bir Esnaf ve Sanatkarımızın dahi açıkta kalmayacağı şekilde iş yerleri yıkık ve ağır hasarlı olan tüm Esnaf ve Sanatkarlarımızın sağlıklı bir şekilde işlerini yapabilecekleri, trafik güvenliğini tehlikeye sokmayacak; vatandaşlarımızın ulaşabileceği uygun yerlerde, elektrik, su, internet altyapısı ile ulaşım hizmetlerinin sağlandığı daha fazla Konteyner Çarşılar yapılması, Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden en az ilk yıl ödemesiz uzun vadeli düşük faizli kredi desteği sağlanmalı.

En az bir yıl boyunca Elektrik ve Su faturalarının tahsil edilmemesi, bankalara ve Kredi Kefalet Kooperatiflerine olan borçlarının faizsiz olarak en az bir yıl süreyle ertelenmesi, Vergi borçları ile S.S.K. ve Bağ-Kur Primlerinin silinmesi bu mümkün değilse en az bir yıl süreyle ertelenmeli. Merkez Bankası’nın “Kredi Sicili” konusunda, yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle ödemelerini aksatan firmaları, “Olumsuz Sicil” değerlendirmesine almaması gerekmektedir. Deprem bölgelerinde esnaf can bulmadan hayat normale dönemez” dedi.

En az 10 karakter gerekli