Hayzaran: Zamlar yeniden değerlendirilmeli

Hayzaran: Zamlar yeniden değerlendirilmeli

ABONE OL
3 Kasım 2021 13:55
Hayzaran: Zamlar yeniden değerlendirilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Murat Hayzaran, son olarak doğalgaza yapılan %48’lik zam oranının tüm piyasayı derinden etkilediğini belirtti. Zamların tüm kesimleri zor durumda bıraktığını belirten Hayzaran, zam kararının gözden geçirilmesini ve vatandaşa yansıtılmaması gerektiğini belirtti.

Yetkililere konuyla ilgili çağrıda bulunan Hayzaran, “1 Kasım itibarıyla geçerli olmak üzere elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaz fiyatına yüzde 47, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatına ise yüzde 48,4’lük zam yapılması Sanayimizin ve KOBİ’lerimizin omuzlarına ilave yük bindirmiştir. Doğalgaz zamları aynı zamanda elektriğe de zam anlamına gelmektedir. Sanayide doğalgaz tarifesi bu yıl içinde yüzde 115, elektrik üretim santralleri tarifesi ise yüzde 148,5 oranında artmış olup bu artışlar market raflarına, çarşı ve pazara yani nihai tüketiciye doğrudan yansıyarak üretim maliyetlerini, ihracatı ve enflasyonu olumsuz etkilemiş ve etkilemeye de devam edecektir. Faiz-enflasyon-kur sarmalı nedeniyle halihazırda ekonomik zorluklar yaşamakta olan işletmelerimiz, enerji maliyetlerine yapılan zamlar ile birlikte makinelerini döndürmekte ve üretim yapmakta zorluk çekeceklerdir.

ZAMLAR PİYASAYI DERİNDEN ETKİLİYOR

Enerji maliyetlerine gelen bu zamlar uluslararası piyasada işletmelerimizin rekabet şansını da zorlamaktadır. Dünya genelinde artan hammadde ve girdi fiyatları, konteyner sorunu, navlun fiyatlarının yüksekliği gibi yaşanılan lojistik sorunlar, hammadde temininde güçlük çekilmesi başta olmak üzere uzun süredir yaşanılan sayısız zorluğa rağmen üretmeye, ülkesine, ekonomiye değer katmaya gayret eden iş dünyamız, doğal gaz fiyatlarına yapılan artışı kaygı ve üzüntüyle karşılamıştır. Bu kapsamda zamların yeniden gözden geçirilmesini talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.(Haber: Hikmet OTUZBİR)

En az 10 karakter gerekli