Erten Elektronik
Erten Elektronik
İklim ve Çevre Bilim Merkezi, Hataylı depremzede öğrencileri ağırladı

İklim ve Çevre Bilim Merkezi, Hataylı depremzede öğrencileri ağırladı

ABONE OL
22 Haziran 2024 11:27
İklim ve Çevre Bilim Merkezi, Hataylı depremzede öğrencileri ağırladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni, Hatay’dan gelen 70 depremzede öğrenci ziyaret etti.

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren merkez, ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Cumhuriyet’in 100. yılında gençlere ve çocuklara armağan edilen Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi, iklim ve çevre temasıyla çocuklara bilinç kazandırıyor. Öğrenciler, merkezde iklim ve çevre adına deneysel ve uygulamalı etkinlikler ile farklı konu başlıklarını deneyimleme fırsatı buluyor. Merkezde bulunan deney düzenekleri sayesinde öğrencilere; yenilenebilir enerji, su kaynaklarının korunması, atıkların kaynağında ayrıştırılması, enerji üretimi ve iklim değişikliği konularında bilgilendirmeler yapılıyor.

“ÖĞRENCİLER FARKLI BİR DENEYİM YAŞADI”

Merkezde coğrafya öğretmeni olarak görev yapan Sercan Tekin, Hatay’dan gelen 70 öğrencinin farklı bir deneyim yaşadığını söyledi. Okulda öğrendikleri soyut bilgileri, somutlaştırmaya çalıştıklarını anlatan Tekin, “Onlar için faydalı ve keyifli bir deneyim oldu” dedi.

Merkezin tema olarak Türkiye’de tek olduğunu vurgulayan Tekin, “İklim ve çevre temalı bir bilim merkeziyiz. İklim değişikliği, küresel ısınma gibi süreçlere değiniyoruz. Buradaki her düzeneği anlattıktan sonra, bunun iklim değişikliği üzerindeki olumsuz etkilerini ve nasıl olumluya çevirebiliriz konusunu öğrencilere aşılamaya çalışıyoruz. Buradaki birçok düzenek okuldaki bilgilerini somutlaştıracak düzeyde” diye konuştu.

“BUGÜNE KADAR YAKLAŞIK 85 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ”

Merkez açıldıktan sonra özellikle bölge başta olmak üzere Türkiye’nin böyle bir merkeze ihtiyacı olduğunu anladıklarını dile getiren Tekin, gerek öğrencilerin, gerekse de vatandaşların merkezden gayet memnun ayrıldıklarını kaydetti. Yoğun bir talep olduğunu belirten Tekin, şöyle konuştu:

“Özellikle hafta içi öğrenci yoğunluğumuz çok fazla. Farklı illere de yayılmaya başladı. Hatay, Osmaniye, Adana, Niğde ve ilçelerimizden birçok öğrenciyi ağırlıyoruz. Merkezi bugüne kadar yaklaşık 85 bin kişi ziyaret etti. Kısa sürede ulaşılan bu sayı daha da artacak.”

Ücretsiz olan merkezin pazartesi günleri kapalı olduğunu, hafta içi öğrencileri, hafta sonu da vatandaşları ağırladıklarına dikkat çeken Tekin, her bireyin merkezi deneyimlemesini önerdi.

İHA

En az 10 karakter gerekli