Jandarma Cudi’de Tarih Yazdı

Jandarma Cudi’de Tarih Yazdı

ABONE OL
5 Ocak 2022 11:26
Jandarma Cudi’de Tarih Yazdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Terör örgütünün yıllarca eğitim kampı olarak kullandığı Cudi, artık Jandarmaya emanet. Bölgeyi terörden temizleyen, 1 üst bölgesi ve 22 ayrı kule inşa eden güvenlik kuvvetlerinin yaktığı ateş Zaho’dan göründü. Sınırın sıfır noktasındaki üst bölgesini yılbaşı gecesi ziyaret eden Bakanımız Sn. Süleyman Soylu ile birlikte Cudi’ye giden Gazeteci Sevda Güneş, verilen mücadeleyi Pusula okurları için görüntüledi.

Yeni Yıla Komandolarla Girdi

  Daha birkaç yıl öncesine kadar PKK’nın yuvalandığı Cudi, terör örgütünün adeta üssü konumundaydı. Verilen kararlı mücadele sayesinde jandarma komandolar Cudi’yi hainlerden arındırırken, bölgeye Modüler Güvenlikli Üs Bölgesi inşa edildi. Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sn. Arif Çetin ile birlikte yılbaşı gecesini üs bölgesinde geçirdi.

Yakılan Ateş Zaho’dan Göründü

 Üst bölgesinde ateş yakan Jandarmalar, bir zamanlar teröristlerin cirit attığı Cudi’de semaver yaktı, kestane pişirdi. Sınırın aslanları ile sohbet eden Bakanımız Sn. Soylu, “Sadece bu topraklarda değil, etrafımızdaki coğrafyada tek bir terörist bırakmayana kadar bize rehavet yok” dedi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sn. Arif Çetin ise  “ Eminim Zaho’dan bu ateş izleniyor. Bırakın Cudi’ye gelmelerini uzaktan gözetlemeleri bile yürek ister” ifadelerini kullandı.Göreve geldiği 5 yılda Ramazan ve Kurban Bayramları ile Yılbaşı akşamlarını güvenlik kuvvetleri ile birlikte geçiren Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, yeni yıla 2 bin 100 rakımlı Cudi Dağı’ndaki Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Özçelik Modüler Güvenlikli Üs Bölgesi’ndeki jandarmalarla girdi. Bakan Soylu’ya Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik eşlik etti. Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü Sevda Güneş ve Yazı İşleri Müdürü Cihat İncesu, bu tarihi güne tanık oldu.

Cudi Mehmetçiğin Karargâhı

 Daha birkaç yıl öncesine kadar terör örgütü PKK’nın yuvalandığı Cudi, Gabar, Kato ve Bestler Dereler gibi bölgeler, hain örgütün adeta üssü konumundaydı. Örgüt bu dağlarda militanlarına eğitim veriyor, yurt içindeki eylemleri organize ediyordu. Güvenlik kuvvetleri, bu dağlara operasyon yapsa da kısmı başarı elde ediliyordu. Arazi yapısı ve coğrafi şartlar nedeni ile sızmaların önüne geçilemiyor, operasyonlarda şehitler veriliyordu. O dağların başında ise Cudi geliyordu. Türkiye, Irak ve Suriye üçgeninde sarp kayalıklar ve uçurumlardan oluşan Cudi, sınırın sıfır noktasında yer alıyor. Zaho’yu kuş bakışı gören Cudi, 2019 yılına kadar örgütün ana eğitim merkezlerinden biriydi.Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, önceki yıl Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Cudi’nin terörden tamamen temizlenip üst merkezi yapılmasının kararını verdi. O günden sonra Jandarma Cudi’ye operasyonlar düzenledi. Güvenlik kuvvetleri, sığınak ve mağaraları yerle bir etti. Karadan ve havadan yapılan operasyonlarda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. İHA ve Siha’larla sürekli kontrol altına alınan bölgede teröristler mağaralarda sıkışıp kaldı. İnlerinde çıkamaz hale gelen terör örgütü üyeleri, Mehmetçik için el yapımı bombalarla etrafı tuzakladı. Komandolar bir yandan teröristlere çarpışırken bir yanda da EYP’leri temizlemekle uğraştı. Tüm zorluklara rağmen jandarma komandolar Cudi’yi terörden arındırırken, bakanlık bölgeye üst bölgesi ve 22 kule inşa etmeyi başardı. Tamamen teknolojik cihazlarla donatılan üst bölgesine 2007 yılında Cudi’de şehit düşen Jandarma Komando Astsubay Halit Özçelik’in adı verildi.

Yeni Yıla Üst Bölgesinde Girdi

 Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve beraberindeki heyet üst bölgesine helikopter ile akşam saatlerin ulaştı. Henüz yapımı yeni biten üst bölgesi sayesinde adeta Cudi, BBG evine dönmüş durumda. Zaho’nun ışıklarının göründüğü Cudi’de Mehmetçikten habersiz artık kuş bile uçamıyor. İçerisinde reviri, yemekhanesi,  kuaförü, modern yatakhaneleri ile 92 kişilik personeli barındıran üst bölgesini gezen Bakanımız Sn. Soylu, emeği geçen herkesi tek tek tebrik etti. 

PKK Bu Bölgenin Ürünü Değil

 Yeni yıl gecesi Jandarma komandolar ile asker karavanası yiyen Bakanımız Sn. Süleyman Soylu, yemek duasını da kendi etti. Bakanımız Sn. Soylu, “Mücadele ettiğimiz PKK terör örgütü, herkesin bilmesi gerekir ki bu toprakların ürünü değildir. PKK, Batı’nın, emperyalizmin, burada hesabı olanların ürünüdür. Sadece biz bir terör örgütünün kifayetsizleriyle, hainleriyle mücadele ediyor değiliz, onların arkasındaki devletlerle de mücadele ediyoruz. Biz onları yendiğimiz zaman o devletleri de mağlup ediyoruz” dedi. Jandarmalara da seslenen Bakanımız Sn. Soylu, “Sizin burada güçlü durmanız, Türkiye’nin ekonomisine, turizmine, üretimine, geleceğine, üniversitelerine, okullarına, hastanelerine, esnafına, tüccarına, sanayicisine, gencine güç, kuvvet, huzur vermektedir. Herkes geleceğe daha rahat bakmaktadır. Tedirgin olup ayaklarının önüne bakan bir milletten 2023’leri, 2053’leri, 2071’leri hesap edebilen, proje üretebilen bir ülkeye dönmüş durumdayız. Sadece bu topraklarda değil, etrafımızdaki coğrafyada tek bir terörist bırakmayana kadar bize rehavet yok” dedi. Bakanımız Sn. Soylu daha sonra üstte görev yapan Jandarma personelinin aileleri ile görüntülü olarak konuştu.

Ateş Zaho’dan Göründü

 Yeni yılın son saatlerinde üst bölgesinin önünde ateş yakan Jandarma, bir zamanlar teröristlerin cirit attığı Cudi’de semaver yaktı, kestane pişirdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeyi ilişkin bilgi verirken, “ Eminim Zaho’dan bu ateş izleniyor. Onların bırakın Cudi’ye gelmelerini uzaktan burayı gözetlemeleri bile yürek ister. Cudi Jandarmanın karargahıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın terörle mücadeleye verdiği destek ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun bizzat yanımızda olması, bizim şevkimizin kat kat artmasına neden oluyor. Bu ülke terörden tamamen temizlene kadar durmayacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yeni Yıllarını Kutladı

 Gecenin ilerleyen saatlerine kadar pişirilen kestane ve semaverden içilen çayların ardından Bakanımız Sn. Soylu, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ı görüntülü arayarak üs ve terörle mücadele hakkında bilgi verdi. Güvenlik kuvvetlerinin yeni yılını kutlayan Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan, “ Gerek komuta kademesi gerekse Jandarmalarımızı, Mehmetlerimizi gözlerinden öpüyorum. Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler’de çok büyük harikalar meydana getirdiniz. Terörle mücadelede bu millet için hakikaten nelerin yapılabileceğini ortaya koydunuz. Sizlerle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Bilin ki bu millet yarın bir tarih yazılacaksa sizi yazacak. Ben de sizlerle iftihar ediyorum” dedi.

Cudi Milli Park Olsun

 Cudi dağının zirvesine dikilen Türk Bayrağı hem Irak’tan hem de Suriye den görünüyor. Zirvede salınan o bayrak düşmana korku dosta güven vermeye yetiyor. Cudi’nin terörden temizlenmesinin haklı gururunu yaşadığını belirten Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, güvenlik güçlerinin 2 yılda tarih yazdığını söyledi. Vali Pehlivan, “ Cudi’nin  kılcal damarlarına kadar sızan teröristler her yanı tuzaklamıştı. İki evladımız bu bölgede şehit düştü. Hem onların hem de Türk milletinin öcü kat be kat alındı. Şu ana kadar bölgeye 1 üst bölgesi 22 kule inşa edildi. Yakında turizm de başlayacak. Bizim bir isteğimiz daha var, buranın Mili Park ilan edilmesini istiyoruz. Çünkü Cudi bağrında bir çok hayvanı barındırıyor. Sırtlandan tutun nesli tükenmek üzere olan bir çok hayvan türü mevcut” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli