Kardeş kanı çiçeği Amanosları renklendiriyor

Kardeş kanı çiçeği Amanosları renklendiriyor

ABONE OL
12 Mayıs 2021 10:53
Kardeş kanı çiçeği Amanosları renklendiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zambakgiller familyasından, endemik bir bitki olan Canavarotu da denilen “Kardeş kanı” (Phelypaea coccinea) bitkisi Hatay sınırları içerisinde Amanos Dağlarının yüksek yerlerinde toprak altından çıkarak kırmızı renkli çiçekleri ile dağları renklendirmeye başladı.
Türkiye’nin nadir yerlerinde yetiştiği ve başka bitkilerin köklerine tutunarak yaşamını sürdürdüğü belirtilen çiçeğin gövde ve taç kısmı kırmızı rengi ile göz kamaştırıyor.
Amanos Dağlarının sarp ve yüksek yerlerinde yaşama alanı bulan ve kendisi gibi endemik bitki türlerinin yanı başında açık alanda yarı topraklı kumsal yerlerde yetiştiği kaydedilen ‘Kardeşkanı çiçeği’ Amanos Dağlarının önemli bitki türleri hazinesi arasında bulduğu, doğa severlerin ve fotoğraf tutkunlarının gizemli bir değeri olma yolunda ilerliyor.

İHA

ZAMBAKGİLLER FAMİLYASINDAN, ENDEMİK BİR BİTKİ OLAN CANAVAROTU DA DENİLEN “KARDEŞ KANI” (PHELYPAEA COCCİNEA) BİTKİSİ HATAY SINIRLARI İÇERİSİNDE AMANOS DAĞLARININ YÜKSEK YERLERİNDE TOPRAK ALTINDAN ÇIKARAK KIRMIZI RENKLİ ÇİÇEKLERİ İLE DAĞLARI RENKLENDİRİYOR. (NECATİ İVGİN/HATAY-İHA) Zambakgiller familyasından, endemik bir bitki olan Canavarotu da denilen “Kardeş kanı” (Phelypaea coccinea) bitkisi Hatay sınırları içerisinde Amanos Dağlarının yüksek yerlerinde toprak altından çıkarak kırmızı renkli çiçekleri ile dağları renklendirmeye başladı.

En az 10 karakter gerekli