Kur’an’ın Mukaddimesi

Kur’an’ın Mukaddimesi

ABONE OL
9 Ocak 2021 16:08
Kur’an’ın Mukaddimesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fatiha suresi, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’in mukaddimesidir. Peygamberimiz bir hadisinde “Fatiha’yı okumayanın namazı yoktur.” buyurduğu için bizler namazlarımızın her rekâtında bu sureyi okuruz. Kulun Rabbi ile gönülden hasbıhali olan Fatiha suresini her okuduğumuzda, Cenâb-ı Hakk’ın “Kuluma dilediği verilecektir.”  buyurduğunu bilerek huzur buluruz.

Fatiha suresine, “Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.” diyerek Besmeleyle başlarız. Biliriz ki Allah’ın adı anılmadan başlanan her iş, eksiktir, yarımdır, bereketsizdir. Kâinatı yaratan ve yöneten Rabbimize sonsuz hamdimizi, şükrümüzü, övgümüzü ve saygımızı sunarız. Biliriz ki O, lütuf ve ihsan sahibidir. Rahmeti bol, merhameti çoktur.  Hesap gününün yegane hakimi O’dur. Kullarını ahirette hesaba çekecek olan Allah, mutlak adalet sahibidir. Bizler yalnız Allah’a kulluk eder ve sadece O’ndan yardım dileriz. Zira O’ndan başka sığınacak, dayanacak, güvenecek hakiki bir merci yoktur. İlâhî Ya Rabbi! “Bizi dosdoğru yola, kendilerine iman ve hidayet nimeti verdiğin kimselerin yoluna ilet. Gazabına uğramış olanların ve sapıtanların yoluna değil.” Amin!

Fatiha ile başlayan Yüce Kitabımızı okumak, anlamak ve yaşamak için büyük bir özveriyle çalışalım. Bu vesileyle, hepinizi Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından başlatılan “Haydi Türkiye, Evden Kur’an Öğrenmeye” seferberliğine davet ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığının internet sayfasından başvurarak bulunduğunuz yerden çevrim içi derslerle Kur’an öğrenebilir, Kur’an’ın nurunu ailenize ve hayatınıza yansıtabilirsiniz. Ayrıca, okullarımızda Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri, seçmeli dersler arasında yer almaktadır. Yavrularımızı, bu dersleri seçmeleri için teşvik edelim.

Kalın sağlıcakla…

En az 10 karakter gerekli