Meclis yeni yasama yılına başladı

Meclis yeni yasama yılına başladı

ABONE OL
1 Ekim 2021 15:12
Meclis yeni yasama yılına başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nın başlaması dolayısıyla TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında özel gündemle toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde: Meclisimiz iki defa gazilik unvanı ile müşerref olmuş bir kurumdur. Artık milletimiz biliyor ki TBMM’nin ışıkları yanıyorsa Allah’ın izniyle bu ülkenin sırtı yere gelmez. Güçlü Türkiye hedefimize birlikte ulaşacağız.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Meclisimizin, mümkün olursa tamamının uzlaşmasıyla hazırlanacak bir yeni anayasa, milletimize vereceğimiz en güzel 2023 hediyesi olacaktır. TBMM’de grubu olan partiler anayasa tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalı. Anayasa teklifimize destek ve katkı verecek herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

DIŞ POLİTİKADAKİ GELİŞMELER

Suriye’den Libya’ya her yerde aynı anlayışla hareket ettik, ediyoruz. Türkevi gibi görkemli bir eseri milletimize kazandırmaktan dolayı onur duyuyoruz. Türkiye 4 milyon mazluma kapılarını açarken birkaç bin mülteciye insanlıktan uzak davranış sergileyenler oldu. Akdeniz’in karanlık sularında kaç bin kişinin umut yolculuğunda hayatını kaybettiğinin istatistiği bile tutulamıyor. Sadece Türkiye DEAŞ denen karanlık örgütle sahada karşı karşıya gelmiş, şişirilen balonu patlatmıştır. Afrika’daki kıtlığın sadece orada yaşayanların değil, tüm insanlığın sorunu olduğu yakında anlaşılacak.

“HİÇBİRİMİZ İÇİN BAŞKA TÜRKİYE YOK”

Tıpkı geçtiğimiz bir asır gibi, önümüzdeki asrın şekillenmesinde de Millet Meclisimizin eşsiz bir rolü olacağına tüm kalbimle inanıyorum. Hiç birimiz için başka Türkiye, vatan, devlet, gelecek yok. Aklımızdan asla çıkarmamalıyız ki bölünerek büyüyemeyiz, parçalanarak güçlenemeyiz.

“KÜRT SORUNUNU ÇÖZDÜK”

Tehditleri kaynağında yok etme anlayışımızla sınırlarımızda terör koridoru açılmasını engelledik. Terör örgütleri dahil her kesim tarafından istismar edilen, ‘Kürt sorunu’ denilen meseleyi, hak ve özgürlüklerden kalkınmaya kadar tüm boyutlarıyla çözdük.

MERKEZ BANKASI REZERVLERİ

19 yılda elde ettiği her kazanım gibi ekonominin de sorumluluğu bize aittir. Birilerinin sürekli nerede diye sordukları Merkez Bankası rezervimiz de 122 milyar dolar seviyesine ulaştı. Artılar-eksiler analizi yaptığımızda, artılarımızın kıyas edilemeyecek kadar fazla olduğunun kabul edilmesini de hak teslimi babından bekliyoruz.

PANDEMİYLE MÜCADELE

Salgın döneminde sağlık alanında hizmetler vatandaşlarımız için gecikme olmaksızın sunulmuştur. Ülkemizin sağlık altyapısına ve insan kaynağına yaptığımız yatırımların meyvesini, böyle kriz döneminde tüm unsurlarıyla almış olmaktan memnuniyet duyduk.

YÜZDE 9’LUK BÜYÜME HEDEFİ

İnşallah 2021’i yüzde 9’luk bir büyümeyle kapatmayı öngörüyoruz. Elde edeceğimiz büyümenin kalitesi, istikrarı, gelir dağılımı adaletini tesis etmesi ve gençlerimize yeni iş imkanları sağlaması bizim için kritik önemdedir. İhracatımız yıllık 210 milyar doları geride bırakırken, ithalatımızı karşılama oranı da oldukça iyi bir noktaya geldi. Özel sektörümüzün dinamizmi ve ekonomi politikalarımızın istikrarı sayesinde, bu dönemde cari açık sorunundan tümüyle kurtulabileceğimize inanıyorum. Yatırım teşvik sistemimizi çok daha cazip bir yapıya dönüştürerek nakdi teşvikleri de içeren seçici destekler getireceğiz.

“ENFLASYONU TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Makroekonomik politikalardan yapısal reformlara kadar pek çok adımı atarak enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Gıda tarafında gerek kuraklık, gerekse artan girdi maliyetlerinin etkisini azaltacak tedbirler alıyoruz. Bunlardan biri de fahiş fiyat artışları anında tespit edip müdahaleye imkan sağlayacak Erken Uyarı Sistemidir. Rekabet politikalarımızı da mercek altına aldık. Rekabeti bozan, piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanan ve fiyatları keyfi bir şekilde belirleyen firmaların üzerine kararlılıkla gideceğiz.

BÜTÇE AÇIĞININ MİLLİ GELİRE ORANI

Şirketlerimizden bankacılık sektörüne bağımlılıklarını azaltarak sermaye piyasası araçlarıyla yatırımlarına uzun vadeli finansman sağlamalarını bekliyoruz. Bütçe açığının milli gelire oranını bu yıl yüzde 3,5 olarak belirledik, yıl sonunda bu hedefe rahatlıkla ulaşacağımız görülüyor.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Paris İklim Anlaşmasını Meclis’in takdirine sunma kararımız, başlattığımız Yeşil Kalkınma Devrimi’nin de ilk müjdesidir. Enerjide, yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam gücümüzdeki oranını artırmak istiyoruz. Giderek daha dengesiz ve sert hale gelen meteorolojik hadiselere karşı kapsamlı bir erken uyarı sistemi kuracağız.

ŞENTOP: GÜNÜMÜZDE SAVAŞLAR ŞEKİL DEĞİŞTİRDİ

Saat 14.00’da özel oturumla toplanan Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop , Türkiye ve dünya gündemini değerlendirerek ülkemizdeki huzur ortamının önemine dikkat çekti.

Konuşmasının başında pandemi sürecindeki gayretli çalışmaları nedeniyle sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, okulların açılmasından duyduğu memnuniyeti belirten TBMM Başkanı Şentop daha sonra, “Günümüzde savaşların şekil değiştirdiğini, düşmanların dost kılığına gizlendiğini ve bu nedenle huzuru ve barışı korumanın her zamankinden zor ve önemli olduğunu” ifade ederek “Bugün artık güçlü devletlerin sömürü ilişkileri gizlenemez hoyratlığa ulaşmıştır. Onlara ‘dur’ diyen, mazlum milletlerin sesi ve direnci olmak için gayret eden güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti vardır” dedi.

“UZLAŞMANIN MÜMKÜN OLDUĞU DURUMLARI, SİYASETE FEDA ETMEMEK GEREKİR.”

TBMM Başkanı Şentop, TBMM’nin “kahraman, gazi, fedakâr ve idealist bir Meclis” olduğunu belirterek Meclis’in “her düşman saldırısında ayrılıklarını bırakıp bir araya geldiğini, anlaşmazlıkları unutup birlik olduğunu” söyledi. “Bu duruma en son 15 Temmuz hain darbe girişiminde şahit olduğumuzu” ifade ederek, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın cesaretli ve kararlı liderliğinde hainlerin planlarını, tıpkı geçmişte ordularını darmadağın ettiğimiz gibi darmadağın ettik. Ülkemiz üzerine yapılan planlarda darbelerden medet umanların bir an evvel kabul etmesi gereken gerçek; Demokratik olgunluğumuzun ve demokrasimizin geldiği noktanın darbeler döneminin ülkemiz için artık kapanmış olduğudur.”

TBMM Başkanı Şentop konuşmasında, içinde bulunduğumuz sürecin, Birinci Meclis’in şartlarına benzer özellikler gösterdiğini ifade etti: “Dünya yeniden şekillenmekte, yeni sınırlar çizilmekte, sömürü ilişkileri yeniden tanzim edilmektedir. Kuşkusuz ki dış saldırıların şekli ve yöntemi değişmiştir, ne var ki sömürgeci emellerin içeriği değişmemiştir.” TBMM çalışmalarında üsul ve üslubun önemine ve örnek teşkil etmesine de dikkat çeken TBMM Başkanı Şentop “Ülkemizin kaderine hep birlikte yön verme sorumluluğumuz, birbirimizle kurduğumuz diyaloglara da yansımalıdır” diyerek şunları ekledi: “Şüphesiz ki, her konuda uzlaşmak mecburiyetinde değiliz, ne var ki uzlaşmanın mümkün olduğu durumlarda da çözümü gündelik siyasete feda etmemek gerekir.”

“BU ÇATI ALTINDA HİÇ KİMSE ÜLKEMİZİ DAHA ÇOK SEVME KONUSUNDA YARIŞAMAZ.”

Konuşmasına “Anlaşmazlığa düşülen konularda yaklaşımlarımızın milletin aziz varlığını temsil eden bir vakara sahip olması, Meclisimizin maneviyatı için önem arz etmektedir” diyerek devam eden Şentop, “Bu çatı altında hiç kimse, bu güzel ve mukaddes ülkemizi daha çok sevme konusunda yarışamaz” dedi. Konuşmasında “Demokratik rekabetin, insanî nezaketin ve millî bütünlüğün sınırları içerisinde hareket etmeye büyük ihtimam göstermek elzem” olduğunu belirterek yeni teknolojilerin herkesin “cam duvarlar arkasında yaşamasına” neden olduğunu” söyledi. Mültecilerin ülkelerine dönmeleri konusuna da değinen TBMM Başkanı Şentop, “Ülkesizlik bir insanın başına gelebilecek en kötü şeydir” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yasama yılı açılışı dolayısıyla Meclis’e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanvekili Celal Adan tarafından törenle karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki bakanlarla Genel Kurul Salonuna geçti.

ATATÜRK ANITI’NDA TÖREN

27. Dönem 5. Yasama Yılı açılışı dolayısıyla Meclis’teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un anıta çelenk bırakmasının ardından bando eşliğinde saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile TBMM Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Haydar Akar, Celal Adan, Nimetullah Erdoğmuş, partilerin grup başkanvekilleri, milletvekilleri ve TBMM bürokratları katıldı.

En az 10 karakter gerekli