Erten Elektronik
Erten Elektronik
MULLAOĞLU, BAKAN ERSOY’A KÜLTÜR VARLIKLARINI SORDU

MULLAOĞLU, BAKAN ERSOY’A KÜLTÜR VARLIKLARINI SORDU

ABONE OL
20 Haziran 2023 19:00
MULLAOĞLU, BAKAN ERSOY’A KÜLTÜR VARLIKLARINI SORDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Av. Servet Mullaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a; 6 Şubat depremlerinde yıkılan ve zarar gören kültürel miras yapılarının durumlarını sordu.

Antakya şehir merkezinin neredeyse tamamen yıkıldığını belirten Mullaoğlu, yıkılan ve zarar gören kültürel miraslarımız, arkeolojik alanlarımız, dini yerlerimiz ve ibadethanelerimizin bir listesini sunarak bu yapılara ilişkin Bakanlığın ne gibi çalışmalar yaptığı hakkında bilgi istedi.

Yıkılan ve zarar gören bu yapılardan kaçının kamuya, kaçının özel mülkiyete ait olduğunu ve özel mülkiyet olan kültür mirası yapıların yeniden kazandırılmasına ilişkin ne gibi kararlar alınacağını da soran Mullaoğlu, Antakya halkı için çok önemli bu yapılara ilişkin Bakanlıktan gelecek yanıta göre konunun takipçisi olacaklarını belirterek aşağıdaki sorularının yanıtlanmasını istedi.

Depremden etkilenen kültürel miras yapıları, arkeolojik alanlar ve dini yerler tespit edilebildiği kadarıyla aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Eski Antakya sokakları ve dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi olan Kurtuluş Caddesi tamamen yıkılmıştır.

Antakya Sinagogu, 1853 depreminde de yıkılan ve yeniden yapılan Habib-i Neccar Camii ve St Peter ve Paul Ortodoks kilisesi yıkılmıştır.

Roma mozaikleri koleksiyonuyla tanınan Hatay Arkeoloji Müzesi’nin bir bölümü hasar görmüştür.

İskenderun’daki 1600’lerde inşa edilen Latin Katolik Kilisesi’nin ritüel alanı zarar görmüştür.

Kırıkhan’da bulunan ve Haçlı Prensliğinden kalan Darb-ı Sak Kalesi’nin tamamı yıkılmış ve içindeki Bayezid-i Bestami Türbesi büyük zarar görmüştür.

1927 yılında mimar LeonBenju tarafından yapılan ve 29 Haziran 1939’a kadar meclis binası olarak kullanılan Hatay Meclis Binası büyük hasar almıştır.

Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin minaresi yıkılmıştır

Antakya’nın güneyinde Hıristiyan toplulukların dini miras alanları yıkılmıştır.

Arsuz’daki Mar Yuhanna, Altınözü’ndeki Meryem Ana, Samandağ’daki Meryem Ana ve İskenderun’daki Aziz Nikola Ortodoks kilisesi ağır hasar görmüş kısmen yıkılmıştır.

Altınözü Sarılar Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi’nin duvarları hasar görmüştür.

Vakıflı Ermeni köyündeki Katolik SurpAsdvadzadzin Kilisesi depremden büyük hasar almıştır.

Hatay ilimizde 6 Şubat depremlerinden etkilendiği tespit edilen kültürel miraslarımız, arkeolojik alanlarımız, dini yerlerimiz ve ibadethanelerimize ilişkin Bakanlığınızca bu güne kadar ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

Bu yapılara ilişkin oluşturulmuş olan Hatay Kültürel Mirasını Koruma Bilimsel Danışma Kurulunun görüşleri nelerdir? Bu yapılara ilişkin sunulmuş bir durum raporu mevcut mudur?

Böyle bir rapor mevcut ise her biri çok değerli birer kültürel miras olan bu yapılara ilişkin nasıl bir planlama yapılmaktadır?

Enkaz kaldırma çalışmaları esnasında kültürel yapılara ilişkin Bakanlığınıza bağlı kurum uzmanlarınca gerekli denetim ve gözetim yapılmış mıdır?

Zarar görmüş olan yapılardan kaçı özel mülkiyet kaçı kamuya ait yapılardır?

Özel mülkiyet olan yapılara Bakanlığınızca hangi desteklerde bulunulmaktadır.

Bu yapılarımızın restorasyonu, onarımı, iyileştirilmesi yönünde alınmış olan kararlar ya da başlatılmış çalışmalar var mıdır?

Hasar görmüş bütün bu yapıların yeniden Antakya’ya kazandırılabilmesi için bu alanda uzmanlaşmış hangi kurum ya da kuruluşlardan destek alınmaktadır?

En az 10 karakter gerekli