MÜSİAD Hatay Büyükelçileri Ağırladı

MÜSİAD Hatay Büyükelçileri Ağırladı

ABONE OL
6 Aralık 2022 23:14
MÜSİAD Hatay Büyükelçileri Ağırladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MÜSİAD Hatay Şube Başkanı AIi Özyurt ve yönetim kurulu, Koordinasyonunda düzenlenen ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programına ev sahipliği yaptı.


MÜSİAD Hatay Şube Başkanı AIi Özyurt ve yönetim kurulu, MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Komisyonu Koordinasyonunda düzenlenen ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programına ev sahipliği yaptı. Estonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mrs. Annely Kolk, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mr. Ricardas Degutis ve Letonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E Mr. Peteris Vaivars’ın katıldığı İskenderun’daki programda, ülkeler arası ticari ilişkiler ve yatırım olanakları konuşuldu. Ramada Otel’de MÜSİAD Hatay Şube Başkanı üyelerinin katılımıyla gerçekleşen ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programında büyükelçiler, Hatay’da önemli yatırımlarla öne çıkan, demir-çelik, lojistik ve daha birçok sektöre ilgi duyduklarını aktardılar.


HATAY’IN TİCARETİNE KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ
Yoğun ilgi gören toplantıda konuşan MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Ali Özyurt, büyükelçileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, amaçlarının üyelerin ticaretine katkı sağlayarak iki ilişkilerin gelişmesine ve artmasına olanak sağlamaya çalıştıklarını söyledi. MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Ali Özyurt, “Hatay, Türkiye’nin en büyük üretim ve dış ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. 1.670,00 bin nüfusa sahip ilimizde 37 binden fazla kayıtlı esnaf bulunmaktadır. 1.300’den fazla mobilya üreticisine ev sahipliği yapan ilimiz toplam 5.000 kişinin istihdam edildiği ayakkabı üretiminde de Türkiye’de erkek ayakkabı üretiminin %35’ini tek başına karşılamaktadır. Hatay ili, ülkemiz filtre sektörü üretiminin % 65′ ini tek başına karşılamaktadır. Son yıllarda atılım yapan ilimiz filtre sektörünün, büyük yol alarak uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artırdığı görülmektedir.


MÜSİAD INVEST İLE TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPMAK İSTEYEN YATIRIMCILARA REHBERLİK EDECEĞİZ
Önügören, “Bu noktada sizlere MÜSİAD EXPO çerçevesinde tanıtımı yapılan ve uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak iki yenilikten bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri, kısa adı MÜSİAD Invest olan MÜSİAD Uluslararası Yatırım Destek Ofisi. MÜSİAD Invest ile Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılara rehberlik edeceğiz. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışındaki üyelerimizin tüm ticari bilgilerini topladığımız ve birbirlerini çok daha iyi tanımaları ve ticaret yapmalarını sağlamak için MÜSİAD Ticaret Ofisi’ni hayata geçirdik. Türkiye, küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanıdır. Bizler, 2022 yılı boyunca hayata geçirdiğimiz ihracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam projeleriyle, Anadolu’ya olan güvenimizi ortaya koyduk. MÜSİAD EXPO’daki sinerji ile bu vizyonumuzu daha da genişletmiş olduk” dedi. Büyükelçiler ise, Hatay’da bulunmaktan mutlu olduklarını ve MÜSİAD’ın ticari ilişkilerde gösterdiği çabayı çok değerli bulduklarını belirttiler. Büyükelçiler, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin yatırım amacıyla katma değer sağlayacağını ve bu iş birliğiyle fırsatları değerlendireceklerini aktardılar. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da konuşmasında, ticari ilişkilerin ülkeler arasındaki önemine değinerek, böylesine birliktelikleri önemsediklerini ifade etti. ‘Anadolu Ekonomi Diplomasisi’ programının sonunda, Estonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mrs. Annely Kolk, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Mr. Ricardas Degutis ve Letonya Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E Mr. Peteris Vaivars’a plaketlerini Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Ali Özyurt, Başkan yardımcısı Atıf Ceritbinmez takdim etti. MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Başkanı Osman Nuri Önügören’e ise plaketini MÜSİAD Başkan yardımcısı Alper Davut sundu.

En az 10 karakter gerekli