ORTA DOĞU’NUN ENERJİ ÜSSÜ OLUŞUMUNA HATAY’I ENTEGRE EDECEĞİM

ORTA DOĞU’NUN ENERJİ ÜSSÜ OLUŞUMUNA HATAY’I ENTEGRE EDECEĞİM

ABONE OL
16 Mart 2024 16:24
ORTA DOĞU’NUN ENERJİ ÜSSÜ OLUŞUMUNA HATAY’I ENTEGRE EDECEĞİM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert, “Hatay Yeniden” vizyonunda enerji konusunun da yer aldığını belirterek, Hatay’ın enerji alanındaki jeopolitik önemini ön plana çıkaracağını açıkladı.

İYİ Parti Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nusret Cömert, hemşehrilerinin güçlü teveccühüyle hizmet dönemine başladığında tarihi ve kültürel dokuyu koruyarak, afetlere dirençli, müreffeh, uygar ve yaşanabilir bir şehir inşa etmek için kolları sıvarken diğer yandan Hatay’ın enerji alanındaki jeopolitik önemini ön plana çıkaracağını söyledi. Nusret Cömert, ülkemizin zengin petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip Doğu Akdeniz, Hazar ve Orta Doğu’nun enerji üssü oluşumuna Hatay’ı entegre edeceğini açıkladı.

“PETROL VE DOĞAL GAZ REZERVLERİ İÇİN ÜLKEMİZ ÇOK ÖNEMLİ JEOPOLİTİK ÖNEME SAHİP”

Nusret Cömert, “Ülkemiz, zengin petrol ve doğal gaz rezervleriyle dünyanın en büyük pazarı olan Avrupa pazarının tam ortasında yer alıyor. Ülkemizin etrafında yarıçapı 3 bin kilometre olan bir daire çizdiğimizde zaman dünya petrol ve doğal gaz rezervlerinin yüzde 70’inin burada olduğunu görürüz. Ülkemiz, bunlar için hem transit bir ülke hem de hem de bir enerji merkezi olma potansiyeline sahip. Doğu Akdeniz Havzası’nda 3,5 trilyon metreküp doğal gaz rezervi bulunuyor. Ülkemizin rezervlerle Avrupa pazarı arasında bir enerji üssü olma potansiyeli de mevcut ve ben yıllardır bunun için çalışıyorum. Hem Doğu Akdeniz hem Hazar hem de Orta Doğu’nun enerji üssü enerji merkezi olmamız için. Hatay burada çok önemli bir jeopolitik, öneme sahip. Hatay’ımızı ülkemizin enerji merkezine entegre edeceğim. Hatay eskisinden daha iyi olacak” diye konuştu.

İHA

En az 10 karakter gerekli