Erten Elektronik
Erten Elektronik
ÖZHASEKİ: HATAY’DA ŞEHİR MEYDANIMIZI ALTYAPISI VE ÜSTYAPISIYLA YENİDEN YAPIYORUZ”

ÖZHASEKİ: HATAY’DA ŞEHİR MEYDANIMIZI ALTYAPISI VE ÜSTYAPISIYLA YENİDEN YAPIYORUZ”

ABONE OL
21 Haziran 2024 15:18
ÖZHASEKİ: HATAY’DA ŞEHİR MEYDANIMIZI ALTYAPISI VE ÜSTYAPISIYLA YENİDEN YAPIYORUZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı afet konutları ve köy evlerinin yanı sıra depremden en çok etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da şehir meydanlarının yapımını da sürdürüyor.

Yapımı devam eden şehir meydanlarına ilişkin bir açıklama yapan Bakan Mehmet Özhaseki, “Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da şehir meydanlarımızı altyapısı ve üstyapısıyla yeniden yapıyoruz. Depremden etkilenen illerimizde sadece konut üretmiyoruz. Şehirlerimizi eski canlılığına kavuşturacak, ticari hayata güç katacak olan, şehirlerimizin kalbi şehir meydanlarımızı da tarihî ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa ediyoruz” dedi. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, depremden etkilenen şehirlerde inşa ve ihya çalışmalarını sürdüren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’ın şehir meydanlarını da altyapısı ve üstyapısıyla yeniden inşa ediyor. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Bakan Mehmet Özhaseki, “Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman’da şehir meydanlarımızı altyapısı ve üstyapısıyla yeniden yapıyoruz. Depremden etkilenen illerimizde sadece konut üretmiyoruz. Şehirlerimizi eski canlılığına kavuşturacak, ticari hayata güç katacak olan, şehirlerimizin kalbi şehir meydanlarımızı da tarihî ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa ediyoruz” şeklinde konuştu.

“ŞEHİR MEYDANLARIMIZI ORTAK AKILLA GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”

Bakan Mehmet Özhaseki yazılı açıklamasında, şehirlerin simge mekânı olan şehir meydanlarının yapımını hızla sürdürdüklerini, meydanlara açılan caddeleri de inşa ettiklerini belirtti. Deprem bölgesine yaptıkları ziyaretlerde il koordinasyon toplantıları gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bakan Özhaseki; toplantılara katılan il milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, bilim insanları, mimar ve mühendislik odaları, sivil toplum kuruluşları, sosyologlar, psikologlar, muhtarlar, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrencilerle bir araya geldiklerini belirtti. Bakan Mehmet Özhaseki; gelen talepleri, önerilen fikirleri dinlediklerini ve not aldıklarını vurguladı. Fay hatlarının / fay kırıklarının olduğu yerlerde, sıvılaşmanın olduğu zeminlerde yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin, dere yataklarının asla imara açılmayacağının ve mimarlık / mühendislik hizmetlerinde sıfır tolerans uyguladıklarının altını çizen Bakan Özhaseki, Bakanlıkça belirlenen dört kırmızı çizgiyi temel alarak hareket ettiklerini dile getirdi. Bakan Özhaseki, “Şehirlerimize ilişkin söyleyecek sözü olan herkesi dinledik, kimseyi ötekileştirmedik, önerileri not aldık. Böylece şehir meydanlarımızı ortak akılla geleceğe taşıyacağız. İllerimizde ihtiyaç duyulan okul, sağlık ocağı, sosyal donatı alanı gibi yapılarımızın da bir listesini çıkararak harekete geçtik. Yapımlarını aralıksız sürdürdüğümüz şehir meydanlarımız hızla yükseliyor” bilgisini verdi.

İHA

En az 10 karakter gerekli