Erten Elektronik
Erten Elektronik
Polonya Ulusal Ajansı Destekli Erasmus+ DigIN Projesi ile Dijital Sosyal İçerme Artırılıyor

Polonya Ulusal Ajansı Destekli Erasmus+ DigIN Projesi ile Dijital Sosyal İçerme Artırılıyor

ABONE OL
6 Kasım 2023 19:15
Polonya Ulusal Ajansı Destekli Erasmus+ DigIN Projesi ile Dijital Sosyal İçerme Artırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yetişkinlerin aktif teknoloji kullanıcıları olmalarını desteklemek için eğitimcilerin ve yetişkin eğitimi kurumlarının kapasitesini geliştirmeyi amaçlayan ve Polonya Ulusal Ajansı tarafından Avrupa Birliği Eğitim Programları Erasmus+ kapsamında desteklenen 2022-1-PL01-KA220-ADU-000088404 referans numaralı Empower Adult Educators to Support Digital Social Inclusion – DigIN Projesi, daha fazla dijital katılım için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’den Dalya Ajans, Polonya’dan Fundacja Instytut Badań I Innowacji W Edukacji, Hollanda’dan S.A.F.E Projects ve İspanya’dan Unıversıtat Jaume I De Castellon işbirliği ile gerçekleştirilen bu proje, 1 Aralık 2022’de başladı ve 30 Kasım 2024’e kadar devam edecek.

Yetişkin Eğitimcilerin Dijital Yeterlilikleri Artırılıyor

DigIN Projesi’nin temel hedefi, yetişkin eğitim kurumlarındaki eğitmenlerin dijital yeterliliklerini artırarak bu yeterliliklerini eğitim faaliyetlerine entegre etmelerini sağlamak. Böylece, yetişkinlerin günümüz dijital dünyasına daha etkili bir şekilde katılmaları hedefleniyor.

Yeni Dijital Eğitim Araçları ve Yöntemleri

Proje kapsamında, eğitimcilere dijital araçları daha etkili bir şekilde kullanabilmeleri için bir dijital uygulama kılavuzu geliştirilecek. Ayrıca, dijital eğitim içeriği oluşturularak yenilikçi kullanımlar teşvik edilecektir.

Daha Fazla Dijital Sosyal Katılım İçin Çalışmalar Sürüyor

DigIN Projesi, yetişkin öğrenicilerin dijital becerilerini ve yeterliliklerini artırmak için eğitimler ve girişimler başlatmaktadır. Aynı zamanda dijital sosyal içerme konusunda yeni beceriler ve yeterlilikler kazandırmayı amaçlayan yenilikçi bir dijital sosyal eğitim paketi geliştirilmektedir. Projenin açılış toplantısı, Polonya’nın Częstochowa şehrinde 2-3 Şubat 2023 tarihlerinde proje koordinatörü Fundacja Instytut Badań I Innowacji W Edukacji tarafından gerçekleştirildi. İkinci toplantı ise 24-25 Temmuz 2023 tarihlerinde S.A.F.E Project tarafından Hollanda’nın Lahey şehrinde düzenlendi.

Proje kapsamında eğitimcilere yönelik dijital yetkinlik haritası çıkarılmış ve anketler, istatistikler kullanılarak dijitalleşmede eksik kalınan noktalar tespit edilerek bu konulara yönelik eğitim programları tasarlanmaktadır. Ortak ülkelerde dijital sosyal içerme ile ilgili genel durum ihtiyaç analizleri yapılmış, proje web sitesi hayata geçirilmiş ve her ülkede yaygınlaştırma faaliyetleri yapılmıştır. Yetişkin öğrenicilerin, teknoloji ve internet kullanımına ilişkin anlayış düzeyini belirlemek amacıyla eğitimciler ve diğer yetişkin eğitimi personeli tarafından geliştirilen Web Uygulaması altyapısı oluşturulmuş ve veri girişleri devam etmektedir. DigIN Projesi konsorsiyum ortakları, Unıversıtat Jaume I De Castellon ev sahipliğinde Şubat 2024’te İspanya’da yapılacak toplantıda yetişkin öğrenicilere yönelik tasarlanacak eğitim programlarının ayrıntılarını görüşmek üzere bir araya gelecek.

En az 10 karakter gerekli