Romanya’nın Ankara Büyükelçisi ve İş İnsanları ATSO’da

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi ve İş İnsanları ATSO’da

ABONE OL
2 Kasım 2021 13:45
Romanya’nın Ankara Büyükelçisi ve İş İnsanları ATSO’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATSO’da Hataylı iş insanlarıyla buluşan Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Stefan Tinca, Türkiye ile Romanya arasındaki iş ilişkilerinin giderek geliştiğini söyledi.

  
Büyükelçi Tınca, Hatay’da Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında (ATSO) Romanya ile Türkiye arasında yapılan ihracat, yatırım ve teşviklerle ilgili konuları görüşmek üzere iş insanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda Hatay’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Tınca, Romanya ile Hatay arasında çok uzun zaman süregelen ekonomik birlikteliği bulunduğunu söyledi. Tınca, geçen yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Türkiye ve Romanya’nın ekonomik anlamda ilişkilerinin çok etkilenmediğini kaydetti.
‘ROMANYA MALLARINI TÜRKİYE’DE DAHA ÇOK GÖRMEK İSTERİZ’
Türkiye ile Romanya arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da artmasını temenni eden Tınca, şöyle devam etti: ”Türkiye ile Romanya arasındaki iş ilişkileri giderek gelişecek. Pandemi dolayısıyla iki ülke 2021 yılını çok zarar almadan geçirdi. Umarım 2021 yılının sonunda iki ülke arasındaki ekonomik ticaret 8 milyar doları geçecektir. Bu yükselişin nedeni de satıştaki volümün artmasından dolayı gerçekleşecek. Yoksa fiyatların yükselmesinden dolayı olmayacak. Türkiye ile Romanya arasında ekonomik ilişkiler daha sağlam bir zeminde güçlü bir şekilde ilerleyecek. Özellikle Hatay’ın Türkiye’den Romanya’ya iş yapan en büyük beşinci şehir olduğunu varsayarsak bu da Hatay için önemli bir nokta. Özellikle ilk dört şehre bakarsak bunların endüstriyel şehirler olduğunu Hatay’ın böyle bir endüstriyel olmamasına rağmen beşinci sırada yer alması önemli. Sizlerin bunları göze aldığınızda Türkiye’den Romanya’ya iş yaparak orada yatırımlar yapmanızı teşvik etmek isterim. Hatay’ın tarım şehri olduğunu varsayarsak gıda ve lojistik üzerine yatırımlarınızın artmasını temenni ederim. Kağıt üzerine baktığımda Romanya’nın Türkiye’ye 1 milyar dolarlık satışı var. Romanya mallarını Türkiye’de daha çok görmek isterim.”


ESKİOCAK ROMANYA HEYETİNE TALEPLERİNİ İLETTİ 

ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak toplantıda, Romanya ile ticaret yapan üyelerimizin en büyük sorunlarından biri olan “Transit Geçiş Belgesi Kotaları” ile ilgili yaptığı konuşmada; Transit geçiş belgesi kotaları, iki ülke yetkili makamları arasında düzenlenen Kara Ulaştırma Karma (KUKK) toplantılarında tespit edilmekte olup, 09.05 2018 tarihinde gerçekleştirilen (KUKK) toplantısında ücretsiz transit geçiş belgesi kotası 55.000 adet, Ücretli transit geçiş belgesi kotası ise 23.000 adet olarak belirtildi. Belirlenen ücretsiz transit geçiş kotası belgesi, önceki yıllarda Romanya üzerinden gerçekleştirilen transit taşımalar için ihtiyaca cevap vermekteydi. Ancak Macaristan’da yaşanan transit geçiş sorununun 2021 yılı başından itibaren çözülmesine bağlı olarak yaşanan güzergâh değişikliği ile transit taşımalar Romanya üzerine kaymıştır. Söz konusu güzergah değişikliğine bağlı olarak Romanya’yı transit geçen taşımalarda geçiş belgesi kullanımının önceki yıla göre önemli oranda (0/0 44) artış göstermesi nedeniyle Romanya ile TEATİ edilen geçiş belgesi kotası (Yetersiz) kalacağı ön görülmektedir” dedi. Eskiocak toplantının sonunda; ücretsiz transit geçiş belgesi kotasının ihtiyaca cevap verecek düzeye (asgari 75.000) adet yükseltilmesi gerektiği ile ilgili ATSO’nun talebini Romanya Büyükelçisine iletti.
‘İŞ BİRLİĞİ DAHA ÜST NOKTALARA GELECEK’
Romanya’ya 2019 yılı içerisinde yaklaşık 250 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini aktaran Eskiocak, şöyle konuştu: “Maalesef 2020 pandemi sürecinde ihracatımız yüzde 14-15 düşüş göstererek yaklaşık 170 milyon dolara inmiştir. Umarım bundan sonra da inşallah bu iş birliği git gide daha üst noktalara gelecektir. Romanya’da yaklaşık 15 bin Türk firması kayıtlıdır. Bu firmalardan yaklaşık 5 bin firma şu anda orada aktif halde iş yapmaktadır. Romanya’da iki Türk bankası vardır. Romanya’ya başlıca ihracat ürünlerimiz otomotiv yedek parçaları bunlar İstanbul ve Kocaeli’nde gitmektedir. Demir çelik ürünleri, tarım ürünleri, makine ve taşıt parçalarıdır. Başlıca ithalat ürünlerimiz demir çelik mamulleri, işlemiş petrol ürünleri, taşıt parçaları, kimyasal gübre ve tohumdur.” Toplantıya Romanya’nın Gaziantep Fahri Konsolosu Coşkun Solak da katıldı.

En az 10 karakter gerekli