Reklam
Reklam
Şahin: Sağlık çalışanları, haklarını istiyor

Şahin: Sağlık çalışanları, haklarını istiyor

ABONE OL
30 Mart 2021 12:41
Şahin: Sağlık çalışanları, haklarını istiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık çalışanlarının pandemide bir yılı nasıl geçirdiklerini, nelerle karşılaştıklarını ve taleplerini tespit etmek için Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yaptıklarını söyledi.


KAHRAMANLARIN ÇALIŞMA ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ, KAYIPLARI GİDERİLMELİDİR
Kahramanlık destanını yazanların geride bıraktığımız bir yılda bekledikleri ise sadece çalışma şartlarının iyileştirilmesi, mali ve özlük haklarındaki kayıpların giderilmesi idi. Ne yazık ki bu yönde adımlar atılmadı. Sözlerin yerini icraat almadı. Sağlık çalışanları sorunlar yumağının içinde bırakıldı. Hayatları dahil herşeyden fedakarlık eden, esnek mesai ve izin gibi birçok haktan mahrum bırakılan sağlık çalışanları bunları hak etmediler.
KAHRAMANLAR BEDEL ÖDEMEDE EN ÖNDE YER ALDI
Salgın dönemi kahramanları sağlık çalışanları bedel ödemede de en önde yer almışlardır. Can vermişler, şehit olmuşlar ama alın terlerinin karşılığı teslim edilmemiş, sorunlarına kalıcı çözüm getirilmemiştir.” dedi.
SORUNLAR İÇİN NE ZAMAN ADIM ATILACAK
Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm acil adım atılması konusunda Kahramanların sorunlarını çözmek, haklarını teslim etmek için daha ne beklenmektedir ? Tüm sağlık çalışanları istifayı düşündüğü gün mü adım atılacaktır ? Sağlık çalışanları hizmet üretemez hale geldiklerinde mi sorunlara bakılacaktır? Tüm ümitler tükendiğinde ne oluyor denilecekse bilinsin ki çok geç olacaktır. Bu nedenle talepler için acil adım, adaletli bir çalışma düzeni, sorunlardan arındırılmış bir çalışma hayatı istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm kuruluşlarda ve Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarımızın isteği budur.
EKONOMİK KAYIPLARI TELAFİ EDİN!
2021 yılı bizzat Türkiye’nin önerisiyle Dünyada sağlık çalışanları yılı kabul edilmiştir. O halde sağlık çalışanları için en iyisi yapmak bu teklifi veren Sağlık Bakanlığı’mıza düşmektir. Sağlık çalışanlarının hakları anlamında dünyanın çok gerisinde kalmak yerine Dünyaya örnek olmalıdır Bunun için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz; Sağlık çalışanlarının tüm ekonomik kayıplarını telafi edin. Adı tavandan kendi yavandan olan ek ödemeyi terk edip, Maaşa zam şeklinde tek ödeme yapın. Sıfırlanan döner sermayeye müdahale edin. Çalışan eksenli, alın terinin hakkını telim eden, adaletli ve ekonomik bir katkı suna döner sermaye sistemi tesis edin. Kamuda görev yapan tüm sağlık çalışanlarını kadrolu istihdam edin. Kurumlarda istihdam birliğini sağlayın. 3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçmesi için çaba sarf edin. Salgınla mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarının şehit statüsünde olması için gerekeni yapın. Yıpranma payını çalışana faydasını olacak bir hale getirin. Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hâkim kılın; sadece devlete ve millete sadakat esas alın. Her hastaneye bir kreş mutlaka yapın, annelerin endişelerini sonlandırın. Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımları hayata geçirin. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarını sıfır toleranslı alan ilan edin. Mülakatı kaldırın, hak edenin hak ettiğini aldığı, herkesin bilgi ve birikimi ile yükselebildiği bir çalışma düzeni sağlayın. Yardımcı hizmetler Sınıfına hak ettikleri memurluk kadrosunu verin
SAĞLIK BAKANLIĞI, YÖK VE ÜNİVERSİTELER ADIM ATMALI
Türk Sağlık-Sen olarak çözüm noktasında gereken yapılmalıdır diyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak yönünüzü çalışana çevirin diyoruz. Çünkü umutları tükenmektedir. Kısacası harekete geçin çünkü çalışanın hali ortadadır. Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’ü ve Üniversiteleri sağlık çalışanları konusunda adım atmaya çağırıyoruz. Biz Türk Sağlık-Sen olarak 29 yıllık şanlı mazimizde, pandemide çalışanlar için tüm şartları zorlayarak yürüttüğümüz büyük mücadelede olduğu gibi hak davamızdan ve çalışanın yanında olmaktan bir an bile geri durmayacağız. Hak sahibine, emanet ehline verilene kadarda gayrete ve mücadeleye devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli