Savaş: “Hatay’ın yeniden yapılanmasında bizi görmezden geliyorlar”

Savaş: “Hatay’ın yeniden yapılanmasında bizi görmezden geliyorlar”

ABONE OL
29 Nisan 2023 15:34
Savaş: “Hatay’ın yeniden yapılanmasında bizi görmezden geliyorlar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, çalışmalarını Afet Koordinasyon Merkezi’nde sürdüren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı ziyaret ederek 6 Şubat’ta yaşanan depremler sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına Başkan Vekili Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman İhsan Yılmaz ve Genel Sekreter Yardımcısı Nuray Karagöz’ün katıldığı görüşmede Başkan Savaş, depremlerinin üzerinden geçen 83 günlük süre içinde Hatay’da önceliği, afet sonrası barınma ve insani yardımlara verdiklerini söylerken, bir yandan da moloz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Deprem sonrası şehirden 500 bin insan gittiğini, bunun da %10’unun geri dönmesini beklediklerini, %15’inin gittiği şehirde Hatay için oy kullanacağını, 20 bininin de seçim günü gelip Hatay’da oy kullanmasını beklediklerini anlatan Savaş, bu durumun da Hatay’daki demokratik teamülleri zayıflattığının altını çizdi.

BİNLERCE SAYFALIK HAZIRLIĞIMIZI YOK SAYDILAR

Kendisini kentsel dönüşüm karşıtı gibi gösterdiklerini söyleyen Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü:  Kentsel dönüşüm için 2019 yılında Antakya ve Defne’de 1440 hektarlık bir alandaki 46 mahallede 25.000 binada çalışma yaptık, bu binalar arasında 13.420 binada mutlaka acil olarak kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 2021 Yılının Kasım ayında üst yazı ve eklerindeki raporlarla defalarca gönderdik.  Ama binlerce sayfalık raporları ve planları kapsayan Strateji Belgemizi görmezden geldiler.

HATAY’IN YENİDEN YAPILANMASINDA BİZİ GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Görüşmede yeniden yapılanmaya da değinen Savaş, “Bakanlığıyla, belediyesiyle ve tüm resmi kurumlarıyla Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür. Hükümet kendi gibi düşünmeyen insanları da korumalı ve savunmalı. Bizleri görmezden gelmemeli. Ama Hatay’da yeniden yapılanma restorasyon işini İstanbul’lu bir firmaya vermişler. Hatay’dan hiç bir kurumu, üniversiteleri, konularında uzman profesörlerimizi, Büyükşehir Belediyesini, bu oluşumun içinde dahil etmediler. 13 medeniyet 27 kültür yaşamış burada. Bunları bilmeden tanımadan bu şehirde nefes alıp yaşamadan Hatay’ı yeniden ayağa kaldıramazsınız” dedi.

En az 10 karakter gerekli