Erten Elektronik
Erten Elektronik
SAVAŞ: ŞEHRİMİ KAYBEKMEKTENSE SEÇİMİ KAYBEDERİM

SAVAŞ: ŞEHRİMİ KAYBEKMEKTENSE SEÇİMİ KAYBEDERİM

ABONE OL
31 Ekim 2023 08:45
SAVAŞ: ŞEHRİMİ KAYBEKMEKTENSE SEÇİMİ KAYBEDERİM
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, tüm çabalara rağmen Hatay’da gerekli tedbirler alınmadığından dolayı depremde bu kadar acının yaşandığını vurguladı.

115 yılında 260 bin kişinin Antakya’da meydana gelen deprem nedeniyle yok olduğunu, 526 yılında 250 ile 500 bin arasında da insanın can verdiğini belirten Savaş, ‘’Ama bunun dışında çok deprem olmuş burada. Çok hareketli bir coğrafyaya sahibiz. Deprem coğrafik bir olay ve kaderimizi de eş tutmamamız lazım. Bu felaketi yöneticiler getirmedi ama yeteri kadar önlem alınamadığı için bu durum yaşandı. Bunu en çok konuşan benim. Konuşmaya da devam edeceğim’’

“ 2021’DE RİSKLİ ALANLARI GÖREREK PROJELER HAZIRLAMIŞ BAKANLIKLARA DA SUNMUŞTUK’’

Hatay’ın deprem bölgesi olduğunu ve bu konuda yıllardır çalışmalar gerçekleştirdiklerini de vurgulayan Lütfü Savaş, “ Biz 2013 yılından, kentsel dönüşüm yasası çıktığından beri çalışıyoruz. 2023’e kadar riskli alanları görerek projeler hazırladık ve bakanlıklara sunduk. Maalesef ilgili makamlara sunulan makam aynı istikamette değilse alttaki makamın sözleri veya yazıları kaale alınmıyor. Böyle olunca da büyük kayıplar yaşanıyor. 98 bin 277 hektarlı alanda mikrobölgeleme yapmıştık. Ama bakanlıktan onay almadan bir şey yapamıyorsunuz. Seçim kazanmak için değil insanlarımızın hayatta kalması için buradayız” dedi.

 “ŞEHRİMİ KAYBEKMEKTENSE SEÇİMİ KAYBEDERİM, ŞEHRİM BENİM İÇİN DAHA ÖNEMLİ”

Asi Nehri ve Atatürk Caddesi arasındaki çalışmalar hakkında da değerlendirme yapan Başkan Savaş, “Orada 100 metre derinliğinde alüvyon zemin var. Ben bu şehrin belediye başkanı olarak fikrimi söylemek zorundayım. 5 metrelik kazıklarla orada yapılar yapamazsınız. Orası Asi Nehri’nin kıvrım yerine denk geliyor. Dolgu zemine 5 metre kazık yetmez ve bina da yapılamaz” dedi. Birçok akademisyen ve uzmanlar ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalara da değinen Savaş, “ Üniversitelerden 126 akademisyen, 15 ana başlıkta Hatay için çalışıyor. Çalışmalarımızın yüzde 75’i bitti. Bakanlıklardan cevap bekliyoruz. Son 2 bin yılın en büyük yıkımını yaşadık. Bina yapmakla bu iş olmaz. Ben bu şehri bir daha kaybetmek istemiyorum. Şehrimi kaybetmektense seçimi kaybederim, şehrim benim için daha önemli. Biz şehrimizi kazanmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“ECDADIMIZIN YAŞADIĞI SIKINTILARI YAŞAMAK İSTEMİYORUM”

Savaş, Suriyeliler konusunu siyasi nedenlerle mi gündeme getiriyorsunuz? Sorusuna sert tepki gösteren Savaş, “ Ben 12 yıldır her yerde şehrimizi konuşuyorum bunu dile getiriyorum. Bu konuyu siyasete alet ediyor diyenlere iyi bakmak lazım. Bu insanlar ya coğrafya bilmiyor ya da tarih bilmiyorlar. Hatay ya da Türkiye umurlarında bile değil. Hatay da Türkiye de benim umurumda. Bu coğrafya atalarımın kanlarıyla yoğrulmuş bir coğrafya. Bir milli meseledir. Siyasete alet edilmesine karşıyım. Mevcut siyasetçilerin de hemfikir olması lazım. Hangi coğrafyada 550 bin Suriyeli var? Ecdadımızın yaşadığı sıkıntıları yaşamak istemiyorum. Gelecek nesillerimiz de bu sıkıntıları yaşamasın diye bunları gündeme getiriyoruz” dedi.

En az 10 karakter gerekli