‘Serdar Özyurt Türkiye’yi üretim üssü hâline getirmek üzere kolları sıvamış’

‘Serdar Özyurt Türkiye’yi üretim üssü hâline getirmek üzere kolları sıvamış’

ABONE OL
17 Mayıs 2022 15:57
‘Serdar Özyurt Türkiye’yi üretim üssü hâline getirmek üzere kolları sıvamış’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülke savunma sanayine sunduğu katkılarla adından sıkça söz ettiren Özuyurt Savunma Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt, gündem olmaya devam ediyor. Özyurt Posta Gazetesi Köşe Yazarı Hakan Çelik’in gündemindeydi.
Serdar Özyurt’u ‘Türkiye’yi üretim üssü hâline getirmek üzere kolları sıvamış’ olarak tanımlayan Hakan Çelik yazısında şu ifadeleri kullandı
Türkiye’nin bu alanda dünya çapındaki kuruluşları ASELSAN, TUSAŞ, STM, BMC, FNSS, ROKETSAN, HAVELSAN ve SARSILMAZ’ın yürüttüğü büyük ölçekli projeleri defalarca bu köşeye taşıdım. Diğer taraftan bu sektörde küçük ve orta ölçekli üretim yapanların ve start-up’ların, yeni girişimlerini de yakından takip ediyorum. Mühimmat konusundaki atılımlarla Türkiye ve bölgenin önde gelen üreticilerinden biri olmayı hedefleyen Özyurt Silah Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt projelerini anlatmak ve sektördeki trendler hakkında değerlendirmelerde bulunmak istediğini söyledi ve beni yatırım yapacakları Hatay’a davet etti.
Geçmişte çeşitli ülkelerden silah ithalatı yapan Özyurt, bir süredir Türkiye’yi üretim üssü hâline getirmek üzere kolları sıvamış. Fabrikalardan biri İstanbul Silivri yakınlarında. Diğeri Hatay’da. Özyurt, Amerika Birleşik Devletleri’ne mühimmat ihracatı gerçekleştirmiş. İstanbul’daki silah fabrikasında 130 kişinin çalıştığını, ilgili kurumlardan izin prosedürlerini tamamlamakta olduklarını, yakında çeşitli ürün gruplarında seri üretime yoğunlaşacaklarını söyledi.
HATAY’A YATIRIM
Hatay’daki 94 bin metrekarelik tesis için zemin etütlerini tamamladıklarını, Büyükşehir Belediyesi ve Belen Belediyesi’ne bütün başvuruların yapıldığını anlattı. Yaklaşık 60 milyon dolar yatırımla hayata geçirmek istedikleri fabrika için en geç iki ay sonra temel atılacağını ifade etti.
Bin kişinin görev yapacağı tesiste makine mühendisleri, kalite kontrol mühendisleri ve üretim hattında meslek lisesi mezunlarının istihdam edilmesi hedefleniyor. Silah endüstrisinde öne çıkan ülkelerden teknoloji transferi beklenmesinin fazla iyimserlik olacağını dile getiren Serdar Özyurt “Biz bu zorlukları aşmanın yolunu biliyoruz, en kısa zamanda da hayata geçirmek istiyoruz” ifadesini kullandı. Şimdiye kadar üretim gerçekleştirdikleri alanlar:
1- Mühimmat.
2- Makineli tüfek (5-56).
3- Yerli kalaşnikof (ASİ 21).
4- İki tane keskin nişancı silahı 1500 metre menzilli (308 / 338 mm).
5- İki tane AR-15 tabanlı piyade tüfeği.
6- Tabanca (9-16).
Peki dünyada bu kadar üretici varken savunma ve mühimmat gibi zorlu bir alanda nasıl fark yaratılabilir?
Şu cevabı verdi:
1- Dünya çapında üretilmiş ve fikri mülkiyet hakkıyla ilgili engel bulunmayan silahları kusursuz şekilde yeniden üretmek.
2- Tasarım grubunun yoğun çabasıyla yeni ürün gruplarına yönelmek. Yatırımları tamamladıklarında piyade tüfeği, keskin nişancı silahı ve mühimmat alanında önemli tedarikçilerden biri olmayı hedeflediklerini, her kalibreden 10-15 milyon aylık üretim yapabileceklerine işaret etti.

En az 10 karakter gerekli