“Teksöz: Bugün Hatay’ın bayramıdır”

“Teksöz: Bugün Hatay’ın bayramıdır”

ABONE OL
22 Temmuz 2021 15:36
“Teksöz: Bugün Hatay’ın bayramıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, Hatay’ın anavatana katılışının yıldönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Teksöz, kutlama mesajında; “Hatay’ın anavatanla bir bütün olma arzusu geçmişten bugüne her daim süregelmiştir. Öyle ki bu arzuya hiçbir kuvvet güç yetirememiştir. Bunun en büyük sebebi, tarihsel birlikteliğimiz ve kardeşliğimizdir. Bu durumun neticesinde oluşan çok kültürlülük, Hatay’ın tüm Dünya’da barışın ve hoş görünün şehri olarak adlandırılmasına vesile olmuştur.

Şanlı Türk ordusunun 5 Temmuz’da başlatmış olduğu kurtuluş ve beraberlik sürecini toplumumuz her rengiyle, bölünmez bir bütün olduğunu dünyaya göstermiştir. Atatürk’ün ifadesiyle “Kırk Asırlık Türk Yurdu”, asırlardır beraber yaşamış olmanın verdiği tecrübe ve istek, bir kez daha bu kadim topraklar üzerinde tezahür etmiştir.

Milli bir davaya yönelik bakış açısıyla; tek başına bir devlet olmaktansa, Türkiye Cumhuriyeti’nin şanlı bir ili olmayı tercih eden bu aziz şehrin insanları, şanlı ve şerefli tarihiyle Türk tarihinin de her daim bir parçası olmuştur. 19 Aralık 1918’de, “İşgalci güçlere karşı”, Dörtyol İlçemizin Karakese köyünde Mehmet Çavuş’un düşmana sıktığı ”İlk Kurşun”, bizleri ayrıca gururlandırmaktadır. Her yıl 23 Temmuz’da kutladığımız Hatay’ın anavatana katılışı, Türk Siyasi Tarihi’nin ve Gazi Mustafa Kemal’in en önemli diplomatik zaferlerinden birisidir.

Bu kutlu birlikteliğin tezahürünün yıl dönümünde sulhun ve birlikteliğin ne denli önemli olduğunu bir kez daha idrak etmekteyiz. Bu şanlı yıl dönümümüzün verdiği milli his ve duygularla Hatay’ın ana vatana katılışının yıl dönümünü kutluyor ve bu milli dava uğrunda çaba harcayan; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; Tayfur Sökmen’i, Abdurrahman Melek’i ve tüm isimsiz kahramanlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli