YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ KAPSAMINDA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN HİBE TUTARI ARTIRILMALI

YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ KAPSAMINDA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN HİBE TUTARI ARTIRILMALI

ABONE OL
16 Ağustos 2023 14:55
YERİNDE DÖNÜŞÜM PROJESİ KAPSAMINDA VERİLMESİ ÖNGÖRÜLEN HİBE TUTARI ARTIRILMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Depremzede vatandaşlar, yerinde dönüşüm kararı alan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için verilecek destek miktarının arttırılmasını istiyor.

Deprem bölgelerinde TOKİ tarafından yapılacak olan ve yüzde 60’ını devletin karşılayacağı konutlar için hak sahipliği başvurusu yapan depremzedelere, 1 Milyon TL maliyeti olan bir konutun 600 Bin TL’sini devletin karşılayacağı, kalan 400 Bin TL için ise depremzedelerin ödeyeceği bu uygulama ile Kendi evini yerinde dönüştürmek isteyenlere verilecek olan 500 bin tl hibe ve arta kalan 500 bin TL’nin depremzedeler tarafından ödenmesi öngörülen uygulama arasında adil olmayan bir planlamanın varlığı dikkat çekiyor.

Tercih meselesi olan bu iki farklı projenin birinde, depremzedeler kendi arsaları üzerinde konutlarını inşa ederken,  bir diğerinde ise, konutlar TOKİ tarafından belirlenen arsalar üzerinde inşa edilecek. Bu durumda, TOKİ konutlarında hak talep eden depremzedeler hem TOKİ alanlarında konut sahibi olurken hem de yıkılmış olan konutlarının bulunduğu alandaki arsa üzerinde pay sahiplikleri devam edecek. Ancak konutlarının inşası için daha yüksek maliyetle yerinde dönüşümden yana tercih yapan depremzedelerin böyle bir şansı olmayacak.

Bu nedenle…

Tercihlerini yerinde dönüşümden yana kullanan depremzedelere verilmesi öngörülen hibenin artırılması gerektiği kanaatinden yola çıkarak T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bu konuda iyileştirme yapmasını kamuoyu adına talep ediyorum.

#Hatay #deprem #destek #hibe #eşitlik

#antakya #defne

T.C. Cumhurbaşkanlığı

T.C. Hatay Valiliği

En az 10 karakter gerekli